Liczba odwiedzin: 56271
Kategorie:
agroturystyka dąbrówka kościelna
ranczo w dolinie gniezno
ranczo w dolinie dąbrówka kościelna
ranczo w dolinie
kiszkowo agroturystyka
rancza w wielkopolsce
agroturystyka kiszkowo
ranczowdolinie.pl
ranczo dąbrówka kościelna
ranczo w dolinie kiszkowo
ranczo w dolinie
Województwo wielkopolskie - więcej informacji
Województwo wielkopolskie zostało wyłonione wśród 16 innych w kraju w wyniku reformy administracji publicznej, wdrożonej z dniem 1 stycznia 1999 roku. Stanowi obecnie samorządową jednostkę administracyjną na szczeblu regionu z własnymi władzami i samodzielnym budżetem. Mówiąc najogólniej, województwo wielkopolskie pokrywa się z obszarem, który historycznie i kulturowo identyfikowany jest z regionem o nazwie Wielkopolska. Na tych ziemiach formowały się na przełomie X i XI wieku zręby państwa polskiego, z najważniejszymi ośrodkami w Gnieźnie i Poznaniu. Pod względem administracyjnym województwo dzieli się na 35 powiatów i 226 gmin. Spośród 109 miast największy jest Poznań, liczący 570 tys. mieszkańców. Do grupy większych miast zaliczają się: Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wlkp., Gniezno i Leszno, które stanowią w swoich rejonach ważne ośrodki życia społeczno-gospodarczego. Do kategorii obiektów Agroturystyka, Pokój, kwatera zalicza się także Ranczo w Dolinie w Kiszkowie.
Stolicą Wielkopolski i zarazem jej centrum gospodarczym, naukowym i kulturalnym jest Poznań — miasto o bogatej przeszłości historycznej, ściśle związane z początkami państwowości polskiej sprzed ponad tysiąca lat. Drugim po Poznaniu ośrodkiem miejskim w Wielkopolsce o ważnych funkcjach administracyjnych, gospodarczych i społeczno-kulturalnych jest Kalisz. To najstarsze miasto w Polsce, z metryką pochodzącą z II w. n.e., kiedy to uczony grecki Klaudiusz Ptolemeusz wymienia je w swym dziele Zarys geografii pod nazwą „Kalisia” wśród 8 tysięcy innych miejscowości ówczesnego świata. Ranczo w Dolinie to obiekt znajdujący się w Kiszkowie.
Województwo wielkopolskie jest jednym z największych regionów Polski. Pod względem powierzchni / 29.825 km kw. /zajmuje drugie miejsce w kraju, a trzecie pod względem liczby mieszkańców / 3.346 tys. /. Obszar regionu jest porównywalny ze średniej wielkości krajami Europy / np. z Belgią /, czy regionami europejskimi / np. z Brandenburgią w Niemczech /. Liczba ludności z kolei przekracza liczbę obywateli Łotwy i niewiele ustępuje liczbie mieszkańców Irlandii czy Litwy. Prawie 58 % ludności województwa mieszka w miastach. Aglomerację poznańską zamieszkuje prawie 700 tys. mieszkańców. Drugą pod względem wielkości jest- położona w południowej części regionu - aglomeracja kalisko - ostrowska licząca prawie 200 tys. mieszkańców. Do grupy większych miast zalicza się : Kalisz / 109 tys. /, Konin / 81 tys. / Piła / 75 tys./, Ostrów Wielkopolski / 73 tys. /, Gniezno / 70 tys. / i Leszno / 64 tys./, które stanowią ważne ośrodki życia społeczno - gospodarczego. Ranczo w Dolinie to dobre miejsce na spędzenie czasu w lesie.
Województwo wielkopolskie jest znakomicie usytuowane na skrzyżowaniu ważnych europejskich powiązań komunikacyjnych. Krzyżują się tu ważne szlaki komunikacyjne, wiodące z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy, oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno, Poznań na wybrzeże Bałtyku. Poznański port lotniczy "Ławica" pełni funkcje lotniska krajowego i międzynarodowego. Istnieją regularne połączenia z Warszawą, Kopenhagą, Monachium, Zurychem, Frankfurtem, Brunszwikiem, Kolonią, Stuttgartem, Dortmundem, Londynem, Dublinem, oraz sezonowe z Majorką i Kretą. Zróżnicowany przemysł, wysoko towarowe rolnictwo, dobrze rozwinięte usługi i wciąż rozbudowywana infrastruktura tworzą dobre warunki dla dalszego rozwoju Wielkopolski. W wielkopolskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
ŚRODOWISKO NATURALNE
Region wielkopolski w przeważającej części położony jest na wysokości od 80 do 100 m npm. Nizinne tereny urozmaicone są licznymi wzgórzami i skupiskami jezior pochodzenia polodowcowego oraz lasami z bogatą – często unikatową – fauna i florą. Najwyższym punktem jest jedno ze wzniesień Wzgórz Ostrzeszowskich – Kobyla Góra (284 m npm), najniższym – obszar w rejonie ujścia Noteci do Warty (21 m npm). Krajobraz Wielkopolski to wysoczyzny morenowe z uprawnymi polami, rozległe tereny pradolin, bogactwo rzek, jezior rynnowych, łąk, bagien i lasów. Lasy zajmują 25,4 % ogólnej powierzchni województwa, a ich rozmieszczenie jest nierównomierne. Większe kompleksy występują w zachodniej i północnej części województwa, w powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim (51 %), międzychodzkim (45 %), złotowskim (44 %). W województwie wielkopolskim obszary chronione obejmują 32 % powierzchni, w tym: 0,3 % stanowią parki narodowe, 0,2 % rezerwaty przyrody, 5 % parki krajobrazowe, 26 % obszary chronionego krajobrazu. Wielkopolska to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Ranczo w Dolinie w Kiszkowie.
JEZIORA
Na obszarze województwa występuje 779 jezior, z których ponad 50 % ma powierzchnię poniżej 11 ha, około 30 % to zbiorniki o powierzchni 11 – 50 ha, 8 % charakteryzuje się powierzchnią od 100 do ponad 500 ha. Największe jeziora to: Powidzkie (1036 ha), Zbąszyńskie, Niedzięgiel (Skorzęcińskie), Gosławskie, Dominickie, Lednica, Berzyńskie, Bytyńskie, Strykowskie, Chrzypskie. Są one położone w większości na Pojezierzach Gnieźnieńskim i Poznańskim. Odznaczają się malowniczością i ogromną różnorodnością. Do największych i najatrakcyjniejszych należy ciąg jezior goplańskich oraz powidzkich na Pojezierzu Gnieźnieńskim, jeziora Pojezierza Sławskiego i Krzywińskiego (między innymi jeziora: Dominickie, Przemęckie, Wieleńskie). W Wielkopolsce czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Gospodarstwa Agroturystyczne, Pokoje, kwatery.
RZEKI
Województwo wielkopolskie charakteryzuje się występowaniem dużej ilości rzek i jezior. Główną rzeką regionu jest Warta– prawy, największy dopływ Odry. Jest trzecią pod względem długości rzeką w Polsce / 808 km /. Drugą, co do wielkości rzeką regionu jest Noteć – prawy, największy dopływ Warty, uchodzący do niej w okolicach Santoka. Całkowita długość rzeki wynosi 388 km. Obie wymienione główne rzeki Wielkopolski są częściowo żeglownymi. Warta jest drogą wodną I klasy. Długość żeglownego odcinka wynosi 312 km. Na Warcie Środkowej możliwe jest uprawianie żeglugi statkami o ładowności 300 ton. W Poznaniu znajduje się port – nabrzeże przeładunkowe i przystań pasażerska (okresowo). Noteć stanowi część odcinka drogi wodnej Wisła – Odra, drugiej po Odrze pod względem ważności drogi wodnej kraju. Na terenie województwa długość jej wynosi 114 km. Zalicza się do II klasy dostępnej dla 500 tonowych barek. Porty wodne i nabrzeża rozładunkowe znajdują się w Ujściu, Czarnkowie i Krzyżu Wielkopolskim.Do sieci dróg wodnych regionu zalicza się ponadto Kanał Ślesiński, łączący Wartę z jeziorem Gopło, o długości 32 km. Jest to pierwszy odcinek drogi wodnej Warta – Kanał Bydgoski. Gospodarstwa Agroturystyczne, Pokoje, kwatery to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Kiszkowie.
ZASOBY NATURALNE
Wielkopolska obfituje w surowce energetyczne, głównie węgiel brunatny, gaz ziemny, ropę naftową, torf. Występują tu złoża węgla brunatnego, ropy naftowej, gazu ziemnego, soli kamiennej. Złoża węgla brunatnego występują i są eksploatowane w rejonie konińskim. Złoża gazu ziemnego usytuowane są przede wszystkim w południowej i południowo-zachodniej części województwa, w rejonach: Góra Śląska, Nowy Tomyśl – Grodzisk Wlkp. – Opalenica – Buk, Duszniki – Kaźmierz – Tarnowo Podgórne, Zaniemyśl – Śrem, Odolanów – Mikstat, Radlin, Klęka – Kotlin. Złoża ropy naftowej są niewielkie, mimo to eksploatowane. Wielkopolska cechuje się ogromnym bogactwem torfu. Dotychczas zinwentaryzowano 886 tys. ha torfowisk o średniej miąższości 1,5 m. Największe możliwości eksploatacji torfów wiążą się z tzw. Kanałem Morzysławskim. Województwo wielkopolskie posiada wiele obiektów w lesie.
Rozpoznane złoża torfów o znaczeniu leczniczym (borowiny) występują m.in. we wsi Błażejewo gm. Dolsk w rejonie wsi Ławica gm. Sieraków w rejonie wsi Mechnacz gm. Kwilcz. Ze względu na ich dużą wartość mogą być wykorzystane dla celów uzdrowiskowo-leczniczych. W rejonie Kłodawy wydobywa się sól kamienną. Gips występuje w okolicach Wapna. Na terenie całego województwa wielkopolskiego występują złoża: kruszyw, surowców ceramicznych i kredy jeziornej. Bogactwem Wielkopolski są zbiorniki wód podziemnych związane z warstwami wodonośnymi występującymi w obrębie utworów kenozoicznych, a we wschodniej części regionu również wśród utworów mezozoicznych. W czwartorzędowym piętrze wodonośnym występują cztery regionalne jednostki wodonośne, w tym trzy pradoliny: Toruńsko-Eberswaldzka na północy, Warszawsko-Berlińska w części środkowej i Baryczy na południu oraz jedna dolina kopalna tzw. Wielkopolska Dolina Kopalna. W całej Wielkopolsce występują także zmineralizowane, głównie cechsztyńskie, liasowe wody termalne. Ranczo w Dolinie jest położony w Wielkopolsce w lesie.
źródło: www.wielkopolska.mw.gov.pl