Liczba odwiedzin: 27600
Zobacz także:
Ośrodki wypoczynkowe w Rakowie (2)
Gospodarstwa Agroturystyczne w Rakowie (1)
Domki Letniskowe w Rakowie (1)
Kempingi, pola namiotowe w Rakowie (1)
Pokoje, kwatery w Rakowie (1)
Pensjonaty w Rakowie (1)
Ośrodki wczasowe w Rakowie (1)
Kategorie:
ośrodek grynwald
agroturystyka grynwald raków
raków grynwald
agroturystyka grynwald
agroturystyka świętokrzyskie raków
grynwald agroturystyka
noclegi raków świętokrzyskie
raków świętokrzyskie
turystyka grynwald
gospodarstwo agroturystyczne grynwald
park rekreacji i wypoczynku grynwald
Zobacz co ciekawego jest w Górach Świętokrzyskich
Góry Świętokrzyskie są najstarszym pasmem górskim w Polsce. Najcenniejszymi walorami obszaru są małe podszczytowe rumowiska skalne zwane gołoborzami i porastająca zbocza górskie puszcza jodłowa. W celu ochrony najwyższych partii Gór Świętokrzyskich, zwanych Łysogórami, objęto je ochroną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Do kategorii obiektów Agroturystyka, Ośrodek wczasowy, Ośrodek wypoczynkowy zalicza się także Park Rekreacji i Wypoczynku Grynwald w Rakowie.
Położenie
Góry Świętokrzyskie stanowią wzniesienia Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej w południowo-wschodniej Polsce. Pasmo Łysogór zajmuje najwyższe partie Gór Świętokrzyskich, rozciągnięte jest na długości 15 km, najwyższym szczytem jest Łysica osiągająca Park Rekreacji i Wypoczynku Grynwald to obiekt znajdujący się w Rakowie.
612 m n.p.m. Ostoja znajduje się w województwie świętokrzyskim. Prawie cały obszar ostoi znajduje się w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Park Rekreacji i Wypoczynku Grynwald to dobre miejsce na spędzenie czasu w górach, nad jeziorem, nad rzeką, w lesie.
Krajobraz
Cechą charakterystyczną Łysogór są gołoborza, czyli rumowiska skalne nie porośnięte borem. Pozostała stanowiska pokrywa las jodłowo-bukowy z domieszką jaworu, klonu i lipy szerokolistnej. Z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej można znaleźć tu stanowiska:
• Bory i lasy bagienne,
• Lasy łęgowe i nadrzeczne zarośla wierzbowe,
• Piargi i gołoborza krzemianowe,
• Torfowiska przejściowe i trzęsawiska,
• Zmiennowilgotne łąki trzęslicowe,
• Grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny,
• Żyzne buczyny. W świętokrzyskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
Pasma górskie ułożone są względem siebie równolegle, rozciągają się z północnego-zachodu na południowy-wschód. W Górach Świętokrzyskich wyznaczono 12 mikroregionów fizycznogeograficznych: Góry Świętokrzyskie to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Park Rekreacji i Wypoczynku Grynwald w Rakowie.
Obniżenie Bodzentyńskie – rolniczy region położony na północnych obrzeżach gór, przecięty rzeką Psarką będącą dopływem Świśliny-Kamiennej. W Górach Świętokrzyskich czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Gospodarstwa Agroturystyczne, Ośrodki wczasowe, Ośrodki wypoczynkowe.
Pasmo Klonowskie - budują góry Barcza, Bukowa, Psarka, Miejska i Pasmo Bstowskie, całość rozciąga się na długości 27km. Gospodarstwa Agroturystyczne, Ośrodki wczasowe, Ośrodki wypoczynkowe to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Rakowie.
Pasmo Pokrzywiańskie – najwyżej wzniesiona w tym rejonie jest Góra Chełmowa, na której znajduje się rezerwat leśny ze stanowiskami modrzewia polskiego. Województwo świętokrzyskie posiada wiele obiektów w górach, nad jeziorem, nad rzeką, w lesie.
Obniżenie Wilkowskie – oddziela Pasmo Świętokrzyskie od Pasma Klonowskiego, porośnięte borami sosnowymi i mieszanymi lokalnie pojawia się bór bagienny. Park Rekreacji i Wypoczynku Grynwald jest położony w Górach Świętokrzyskich w górach, nad jeziorem, nad rzeką, w lesie.
Pasmo Świętokrzyskie – składa się z Pasma Masłowskiego, Łysogórskiego z najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich (Łysicą 612m n.p.m.) i Pasma Jeleniowskiego. Rośnie tu jodłowy bór mieszany.
Wzgórza Oblęgorsko-Tumlińskie – zbudowane z trzech pasm Wzgórz Tumlińskich, Wzgórz Kostomłockich i Pasma Oblęgorskiego.
Padół Kielecko – Łagowski – rozciąga się na około 40 km, padół przecinają doliny Bobrzy, Silnicy, Lubrzanki, Belnianki i Łagowianki.
Pasmo Dymińskie – podzielone na kilka członów Góry Zagórskie, Góry Posławickie i Góry Dymańskie, częściowo zachowała się tu pierwotna przyroda.
Wzgórza Chęcińskie – podzielono na Pasmo Zalejowskie i Chęcińskie, wyznaczono tu rezerwaty geologiczne "Góra Rzepka", "Góra Miedzianka", "Góra Zalejowa", ochroną objęto jaskinię "Raj".
Wzgórza Daleszyckie – cechuje nieregularny układ obniżeń i wzniesień, najwyżej położona góra Otrocz wznosi się na wysokość 372 m położona jest pomiędzy dolinami Warkocza i Lubrzanki. Wzgórza porastają lasy jodłowo – bukowe a doliny bory sosnowe.
Pasmo Orłowińskie – składa się z trzech Pasm Orłowińskiego, Ociesęckiego i Cisowskiego. W celu ochrony walorów terenu wyznaczono rezerwaty leśne "Cisów", "Zamczysko", i "Białe Ługi".
Pasmo Wygiełzowskie – jest to płaskowyż o charakterze rolniczym, dominują tu żyzne gleby brunatne na podłożu lessowym.
Ekosystem
Góry Świętokrzyskie zbudowane są ze skał osadowych paleozoicznych, stanowią szczątki górotworu hercyńskiego. Utworzone są przez różnorodne typy skał m.in. kwarcyty, wapienie, dolomity, łupki, piaskowce i iły.
Rzeki płyną przeważnie dolinami prostopadłymi do pasm, tworząc liczne przełomy.
Na szczytach i zboczach gór zbudowanych z kwarcytu wytworzyły się gołoborza. Są to twory bardzo charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, powstały w wyniku silnego wietrzenia w okresie zlodowaceń podczas gwałtownych zmian temperatur.
Zbocza porastają zwarte kompleksy leśne jodłowo – bukowe, w dolinach występują bory sosnowe.
Warunki klimatyczne panujące w Górach Świętokrzyskich są surowsze niż otaczających terenów, średnia temperatura jest niższa o 1–2°C, a roczne opady przekraczają 600 – 800mm.
Flora
Szata roślinna Gór Świętokrzyskich jest słabo zróżnicowana. Dominują zbiorowiska leśne, na glebach piaskowcowych i bezwapiennych wykształciły się lasy jodłowe, jodłowo – bukowe i mieszane. Głównymi gatunkami są jodła i sosna, natomiast domieszkę stanowią dąb, buk, jawor, wiąz, lipa drobnolistna, świerk, grab, na mokradłach olsza i jesion. W podszycie występuje jarzębina i bez koralowy. W runie dominują paprocie narecznica szerokolistna, podrzeń żebrowiec, widłak jałowcowaty, przytulia okrągłolistna. Na gołoborzach stanowiska mają porosty Rhizocarpon tinei, Lencanora cinerea, Parmelia sorediata, Parmelia styga i formy reliktowe mchów Polytrichum decipiens.
Fauna
W Górach Świętokrzyskich bogactwem gatunków odznaczają się bezkręgowce, stwierdzono tu występowanie około 4000 gatunków, natomiast kręgowców około 210. W borach jodłowych dominuje fauna o charakterze górskim i północno – górskim. W ekosystemie Gór Świętokrzyskich odkryto 8 nowych dla nauki gatunków bezkręgowców. Znacznym walorem terenu są mięczaki, stwierdzono tu około 30% gatunków górskich ślimaków. Swoje siedlisko ma tu np. reliktowy świdrzyk siedmiogrodzki. Charakterystyczne są również górskie gatunki owadów, dobrym przykładem może być górski motyl niepylak apollo.
Teren ostoi Łysogóry występują tu stanowiska nietoperzy - mopka, nocka łydkowłosego i nocka dużego. Dość liczne reprezentowana jest gromada ptaków. Na terenie ostoi można spotkać:
• Ortolana,
• Gąsioreka,
• świergotka polnego,
• Muchówkę małą,
• Pokrzewkę jarzębatą,
• Lerka,
• Dzięcioła średniego, białogrzbietego, zielonosiwego i czarnego,
• Leleka,
• Puszczyka uralskiego,
• Derkacza,
• Cietrzewia,
• Jarząbka,
• Orlika krzykliwego,
• Bociana czarnego i białego.
Ochrona
Historia ochrony Gór Świętokrzyskich sięga roku 1921, w którym utworzono pierwszy rezerwat na Chełmowej Górze. Następnie ochronie poddano tereny na południowych zboczach Łysej Góry i północnych stokach Łysicy. W 1950 roku powołano Świętokrzyski Park Narodowy, do którego kilka lat później dołączono kolejne rezerwaty "Czarny las" i "Mokry bór". Obecnie powierzchnia parku wynosi 7626 ha, gdzie wyznaczono pięć obszarów ochrony ścisłej, zajmujących 1731ha.
źródło: www.polska.pl
Województwo świętokrzyskie - więcej informacji
Ziemia świętokrzyska to miejsce, gdzie historia miesza się ze współczesnością. Tylko tutaj można odbyć fantastyczną podróż w czasie, przyglądając się walkom barbarzyńców z Rzymianami na pikniku Żelazne Korzenie w Nowej Słupi, a potem przenieść się do nowoczesnego Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. Do kategorii obiektów Agroturystyka, Ośrodek wczasowy, Ośrodek wypoczynkowy zalicza się także Park Rekreacji i Wypoczynku Grynwald w Rakowie.
Serdecznie zapraszam w podróż do źródeł czasu, bo przecież dzieje ziemi świętokrzyskiej związane są z początkami Państwa Polskiego. Tu bowiem powstawały pierwsze osady ludów słowiańskich, z których prastara Wiślica urosła do rangi stolicy państwa Wiślan. Założony w XII wieku benedyktyński klasztor na Łysej Górze, z pierwszymi w Polsce relikwiami Krzyża Świętego, był do XVII wieku największym sanktuarium w kraju. Park Rekreacji i Wypoczynku Grynwald to obiekt znajdujący się w Rakowie.
Pielgrzymowali do niego polscy królowie i książęta. Góra, nazwana później Świętym Krzyżem, dała nazwę całemu łańcuchowi górskiemu oraz stała się z czasem symbolem całego regionu.
Tylko u nas przeżyjecie niezapomniane chwile odwiedzając Krzemionki Opatowskie - jedną z najstarszych kopalni krzemienia na świecie, jaskinię „Raj", gołoborze na Świętym Krzyżu, Ponidzie - zawsze zielone i czyste, bogate zabytki Sandomierza, uzdrowiska Busko Zdrój i Solec Zdrój, „Dymarki Świętokrzyskie", zabytki techniki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, fabryki legendarnego, przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Park Rekreacji i Wypoczynku Grynwald to dobre miejsce na spędzenie czasu w górach, nad jeziorem, nad rzeką, w lesie.
Zapraszam do Muzeum Narodowego w Kielcach, z jedną z największych galerii polskiego malarstwa, na Żeromszczyznę, szlakami Stefana Żeromskiego, Gustawa Herlinga - Gruzińskiego, Bolesława Prusa, Wiesława Myśliwskiego. Warto wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz wsłuchać się w Festiwal Organowy w Jędrzejowie. W świętokrzyskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
Wizytówką gospodarczą województwa są Targi Kielce. Drugi co do wielkości w kraju ośrodek targowy w Polsce, usytuowany na skrzyżowaniu największych dróg krajowych i międzynarodowych. To centrum spotkań biznesowych, miejsce odwiedzane przez znakomitości z kraju i zagranicy. Góry Świętokrzyskie to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Park Rekreacji i Wypoczynku Grynwald w Rakowie.
Na świętokrzyskiej ziemi czekają na Państwa trasy rowerowe, szlaki pieszych wędrówek i miejsca do uprawiania sportu. Miłośnicy wypoczynku w siodle mogą skorzystać z ofert stadnin w Michałowie, Borkowie i Kurozwękach. W północnej i wschodniej części województwa można uprawiać sporty wodne. Pińczów i Masłów oferują atrakcje dla lotników i lotniarzy. W Górach Świętokrzyskich czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Gospodarstwa Agroturystyczne, Ośrodki wczasowe, Ośrodki wypoczynkowe.
źródło: www.kielce.uw.gov.pl