Liczba odwiedzin: 48857
Kategorie:
pod lasem wągłczew
domki letniskowe wróblew
pod lasem wróblew
agroturystyka pod lasem wróblew
agroturystyka orzeł biały
domek wróblew
pod lasem orzeł biały
agroturystyka pod łodzią
www.podlasem.ebaza.biz
orzeł biały agroturystyka
pod lasem
Województwo łódzkie - więcej informacji
Województwo Łódzkie
W centrum Europy Środkowo-Wschodniej
Region łódzki znajduje się w geometrycznym centrum Polski. Położenie województwa miało i nadal ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju gospodarczego. Ponad 200 lat temu właśnie tutaj przemysłowcy z całej Europy – w ciągu zaledwie dwóch pokoleń – stworzyli potężny ośrodek przemysłowy, a małe miasteczko Łódź stało się drugą co do wielkości aglomeracją w Polsce. Do kategorii obiektów Agroturystyka, Domek letniskowy, Pokój, kwatera zalicza się także Pod Lasem we Wróblewie.
Strukturę administracyjną województwa tworzą 24 powiaty, w tym: 3 grodzkie i 21 ziemskich oraz 177 gmin, w tym: 18 miejskich, 24 miejsko – gminnych i 135 wiejskich. Pod Lasem to obiekt znajdujący się we Wróblewie.
Pomimo zmian politycznych, ustrojowych i gospodarczych w Polsce po roku 1989, strategiczne powiązania województwa pozostały niezmienne. Tworzą je trzy transeuropejskie szlaki transportowe, wyznaczające kierunki współpracy gospodarczej. Pod Lasem to dobre miejsce na spędzenie czasu w lesie.
* Kierunek północno – wschodni, autostradą A-2, otworzy kierunek w głąb Rosji i do Moskwy
* Kierunek północny, autostradą A-1, otworzy kierunek na Skandynawię i Kaliningrad,
* Kierunek zachodni, autostradą A-2, przez Berlin skieruje ruch samochodowy na szlaki Europy Zachodniej. W łódzkim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
Region stara się o rozwój połączeń lotniczych z wykorzystaniem lotnisk w Łodzi (Lublinek) i w Łasku – przystosowanie części lotniska wojskowego do potrzeb komunikacji towarowej typu cargo, a w przyszłości także pasażerskiej. Ziemia Łódzka to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Pod Lasem we Wróblewie.
Stolica regionu – Łódź, to miasto o szczególnym uroku. Choć jego pejzaż miejski został zdominowany przez budowle reymontowskiej "Ziemi Obiecanej", z kominami, fabrykami i pałacami wybudowanymi w XIX wieku, to dzisiaj Łódź jest miejscem rozwoju nowych technologii oraz przemysłów, nowoczesnych instytucji finansowych, a także regionalnym centrum kultury i sztuki. Na Ziemi Łódzkiej czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Gospodarstwa Agroturystyczne, Domki Letniskowe, Pokoje, kwatery.
Najsłynniejsza ulica środkowej Polski – Piotrkowska – pełna sklepów, pubów, restauracji i kawiarni tętniących koncertami i wystawami jest dumą mieszkańców Łodzi i atrakcją turystyczną regionu. Znaczące imprezy i festiwale o zasięgu międzynarodowym, jak Camerimage, Łódzkie Spotkania Baletowe i Festiwal Dialogu Czterech Kultur corocznie ściągają do Łodzi miłośników sztuki z całej Europy. Gospodarstwa Agroturystyczne, Domki Letniskowe, Pokoje, kwatery to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz we Wróblewie.
Aglomeracja łódzka jest znaczącym ośrodkiem akademickim. Blisko 100 tysięcy studentów uczących się na 20 wyższych uczelniach, w tym 6 publicznych, stawia województwo w krajowej czołówce miast o ogromnych możliwościach intelektualnych. Województwo łódzkie posiada wiele obiektów w lesie.
Wspólnym dziełem środowiska naukowego, gospodarczego i samorządowego jest inicjatywa budowy Parku Technologicznego w Łodzi. Park zapewni praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych łódzkich uczelni i przyczyni się do transferu technologii dla potrzeb przemysłowych regionu. Pod Lasem jest położony na Ziemi Łódzkiej w lesie.
Nie tylko korzystne połączenia transportowe regionu stanowią o jego perspektywach rozwoju. Także zasoby naturalne i infrastruktura techniczna odgrywały i będą w przyszłości odgrywać istotną rolę w rozwoju województwa. Planuje się między innymi rozbudowę kompleksu górniczo-energetycznego "Bełchatów-Szczerców", rozbudowę sieci przesyłowych gazu w południowo-zachodniej części regionu, kontynuację badań i wdrożenie systemów wykorzystania wód geotermalnych w zachodniej części województwa.
Województwo Łódzkie jest także krajowym potentatem w produkcji płytek ceramicznych. ZPC Opoczno, Ceramika Paradyż, Ceramika Tubądzin i kilka mniejszych firm wytwarzają ok. 70% polskiej produkcji płytek.
Znaczącym elementem rozwoju gospodarczego są kompleksy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która oferuje atrakcyjne warunki inwestowania. Inwestorzy otrzymują pomoc w formie zwolnień podatkowych i mają ustawowo zagwarantowaną niezmienność raz praw nabytych do ulg. Strefa obejmuje 283 ha, zlokalizowana jest w podstrefach w Łodzi, Zgierzu, Ozorkowie i w gminie Ksawerów, a poza obszarem aglomeracji łódzkiej na gruntach Tomaszowa Mazowieckiego, Rawy Mazowieckiej, Radomska, Kutna i Łęczycy.
Na terenie województwa corocznie odbywa się szereg imprez targowych. Do największych i najbardziej znaczących należą: INTERTELECOM – Międzynarodowe Targi Łączności, INTERFLOWER – Targi Architektury Krajobrazu, Ogrodnictwa i Kwiaciarstwa, INTERFLAT – Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz i Budownictwa, CEDE – Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych, INTERMED – Międzynarodowe Wystawy Leków i Sprzętu Medycznego.
Wśród krajobrazów kulturowych Polski, województwo łódzkie zalicza się do miejsc i obszarów o unikalnych wartościach. Do najciekawszych atrakcji turystycznych regionu zalicza się zespół przestrzenny Nieborów i Arkadia – przykład krajobrazu komponowanego, gdzie zespół pałacowo-parkowy połączony jest zabytkową, romantyczną aleją; Łowicz – stolica dawnego Księstwa Łowickiego i podregionu kulturowego, miejsce kultu religijnego; zespół przestrzenny Łęczyca – Tum, stanowiący początek "Szlaku Romańskiego". Łódź i zespoły miejskie w jej sąsiedztwie – Pabianice, Konstantynów Łódzki, Zgierz, Ozorków, Aleksandrów Łódzki – są wartościowymi zespołami urbanistycznymi, dokumentującymi epokę pierwszego uprzemysłowienia, zachowanymi od ponad 170 lat.
Województwo Łódzkie będące wspólnym obszarem administracyjnym dla trzech ziem o wyodrębnionej tożsamości kulturowej – ziemi łęczyckiej, rawskiej i sieradzkiej, jest szczególnie bogate w ciągle żywe tradycje sztuki ludowej o znaczeniu ogólnopolskim. Łódź i większe miasta regionu są ważnymi ośrodkami kulturalnymi. Trzy akademie artystyczne Łodzi i związane z nimi środowisko artystyczne dominują w obrazie kulturalnym regionu. Mnogość wystaw, koncertów i produkcji artystycznych dają szeroki wybór miłośnikom sztuk plastycznych, teatru, opery i baletu oraz filmu.
Już ta krótka charakterystyka Województwa Łódzkiego i jego stolicy świadczy o jego szczególnych możliwościach rozwoju i znakomitych perspektywach prowadzenia działalności gospodarczej w samym środku Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Z pewnością już w najbliższej przyszłości ambitni przedsiębiorcy stworzą tu kolejną łódzką ziemię obiecaną, która – tak samo jak 200 lat temu – będzie miejscem sukcesów przedsiębiorców z całej Europy.
Powiaty województwa łódzkiego: bełchatowski | brzeziński | kutnowski | łaski | łęczycki | łowicki | łódzki wschodni | opoczyński | pabianicki | pajęczański | piotrkowski | poddębicki | radomszczański | rawski | sieradzki | skierniewicki | tomaszowski | wieluński | wieruszowski | zduńsko-wolski | zgierski | Piotrków Trybunalski | Łódź | Skierniewice |
Turystyka
Atrakcyjność turystyczna województwa łódzkiego wynika z wyjątkowego położenia i zróżnicowania przyrodniczego oraz różnorodności śladów kultury materialnej i duchowej, która na przestrzeni wieków wykształciła oryginalną w skali kraju cywilizację przemysłową. Setki kilometrów atrakcyjnych szlaków pieszych (m.in. Szlak Romański), wiele tras rowerowych, piękne rzeki i sztuczne zbiorniki wodne są gwarancją udanego wypoczynku.
Dogodne połączenia drogowe i kolejowe ułatwiają korzystanie z walorów turystycznych województwa. Coraz szybszy rozwój bazy turystycznej doprowadził do podniesienia poziomu świadczonych usług, poziomu, który szybko osiągnął standard europejski.
Na terenie województwa istnieje łącznie 37 oznakowanych szlaków turystycznych, w tym 2 wodne - Warty i Widawki. Wyjątkowe walory przyrodniczo-wypoczynkowe posiadają dwa sztuczne jeziora ? Zalew Sulejowski oraz Zbiornik Jeziorsko, a także kilka mniejszych zbiorników: Cieszanowice na Luciąży k/Gorzkowic, Słok na Widawce, Miedzna Murowana na Wąglance (gm. Białaczów), które są idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych: kajakarstwa, windsurfingu, żeglarstwa. W regionie łódzkim istnieją także wyśmienite warunki dla turystyki rowerowej, konnej czy agroturystyki. Nie lada atrakcją, w okresie śnieżnej zimy, jest narciarstwo biegowe na uroczych podłódzkich wzgórzach morenowych.
Do szlaków pieszych o walorach wybitnie przyrodniczych należy zaliczyć: szlak "Rezerwatów Przyrody Załęczańskiego Parku Krajobrazowego", szlak "Jury Wieluńskiej", szlak "Uroczysk i Rezerwatów", szlak "Do Rezerwatu Ciosny koło Zgierza", szlak "Rzeki Pilicy" oraz szlak "Po Przedborskim Parku Krajobrazowym".
Ocena atrakcyjności przyrodniczej dla potrzeb turystyki i rekreacji uwarunkowanej topografią, występowaniem wód powierzchniowych, stopniem lesistości i warunkami klimatycznymi, pozwoliła wyróżnić sześć rejonów atrakcyjnych przyrodniczo dla turystyki:
* rejon brąszewicko-klonowski o dużym zalesieniu i korzystnym bioklimacie (obszar od Lututowa po Błaszki),
* rejon nad Prosną, okolice Bolesławca i Wieruszowa o średnim zalesieniu, ale ciekawym krajobrazie,
* rejon nadwarciański, obejmujący dolinę Warty wraz z dopływami i Zbiornikiem Jeziorsko,
* rejon nadpiliczny, obejmujący obszar wzdłuż rzeki Pilicy z dopływami i Zalewem Sulejowskim,
* rejon podłódzki, który otacza bezpośrednio tereny aglomeracji łódzkiej (pozostałość Puszczy Łódzkiej) m. in. z Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich,
* rejon rzeki Rawki, obejmujący obszar doliny rzeki na odcinku od Rawy Mazowieckiej do Nieborowa z Bolimowskim Parkiem Krajobrazowym.
W samym środku Polski i Europy Środkowej na swych odkrywców czeka piękna przyroda, unikalne zabytki i gęsto wypełniony kalendarz imprez artystycznych, sportowych i turystycznych. Gościnni ludzie tej ziemi sprawią, iż wypoczynek wśród lasów i rzek środkowej Polski będzie miłym i niezapomnianym przeżyciem.
źródło: www.lodzkie.pl