Liczba odwiedzin: 9180
Zobacz także:
Pokoje, kwatery w Ustce (52)
Apartamenty w Ustce (37)
Pensjonaty w Ustce (23)
Ośrodki wczasowe w Ustce (15)
Hotele w Ustce (15)
Ośrodki wypoczynkowe w Ustce (15)
Wille w Ustce (9)
Sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, wellnes&spa w Ustce (7)
Kategorie:
pokoje goscinne plus ustka
pokoje gościnne plus
plus w ustce
ustka marynarki polskiej 44
plus ustka
pokoje gościnne plus
Jakie atrakcje czekają na Ciebie w Ustce ?
Pierwsza udokumentowana wzmianka o Ustce pochodzi z 1337 roku. Dokument ten stwierdza miedzy innymi, że cały i niepodzielny port Ustka położony po obu stronach rzeki Słupi pod względem prawnym stanowi własność miasta Słupska. Ten stan rzeczy trwał przez pięć i pół wieku. W tym czasie przez Ustkę wiódł szlak handlowy łączący Słupsk – ówczesny port morski z portami handlowymi Niemiec, Danii i Szwecji. Koniec XVIII wieku był burzliwym okresem dla Europy, zawierucha napoleońska nie ominęła i naszych ziem. Na przełomie 1806 i 1807 roku wojska francusko – polskie zdobyły Słupsk i Ustkę, które stały się garnizonami i gospodarczym zapleczem Wielkiej Armii Napoleona. Początkowo Ustka była miejscowością letniskową głównie dla szlachty i okolicznych mieszczan. Jednak dogodne połączenie Ustki ze Słupskiem i innymi miejscowościami oraz znakomite warunki klimatyczne czyniły z niej coraz szerzej znaną miejscowość. Wydzielono osobną plażę dla kobiet i dzieci po wschodniej stronie Słupi, osobną dla mężczyzn – po stronie zachodniej. Ustawiono pierwsze pomosty i kabiny. Do kategorii obiektów Apartament, Pokój, kwatera zalicza się także Pokoje gościnne PLUS w Ustce.
W 1878 r. doprowadzono tu linię kolejową. Stopniowe zwiększanie się ilości ludności stałej w Ustce oraz ciągły dopływ kuracjuszy i wczasowiczów spowodowały, że rozwijała się usługowa i noclegowa baza w mieście. Stanowiły ją hotele, pensjonaty, restauracje, budynki zabiegowe, kąpieliskowe. Pokoje gościnne PLUS to obiekt znajdujący się w Ustce.
Prawa miejskie Ustka otrzymała 22 marca 1935 roku. Do 1947 roku nie była urzędowo ustalona nazwa miasta. Na początku funkcjonowało kilka nazw: Nowy Słupsk, Uszcz lub Ujść, Postomin a nawet Słupioujście. Ostatecznie ustalona została nazwa Ustka. Pokoje gościnne PLUS to dobre miejsce na spędzenie czasu nad morzem.
Do dziś pozostały elementy świadczące o historii tego miasta: neogotycki kościół z końca XVIII wieku, przyportowy spichlerz służący kiedyś za magazyn zbożowy, latarnia morska z czerwonej licowanej cegły, szachulcowe kamieniczki oraz kilka rybackich chat. W pomorskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
ATRAKCJE W USTCE
Na nadmorskiej promenadzie czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji, począwszy od restauracji i kawiarni, a skończywszy na koncertach gwiazd polskiej estrady, festiwalach muzycznych i wielu konkursach. Festyny, biesiady przy ogniskach, grillowanie z właśnie poznanymi, jakże interesującymi ludźmi i wiele innych form przyjemnego spędzania czasu.
...a kiedy liczne towarzystwo wyda Ci się zbędne, możesz zaszyć się w małej winiarni gdzie, przy lampce wina doczekasz końca dnia w towarzystwie najbliższej Ci osoby. Pomorze to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Pokoje gościnne PLUS w Ustce.
Główne atrakcje Ustki
> Promenada nadmorska
> Połączenie promowe na Bornholm
> Prom przez kanał portowy – połączenie z plażą zachodnią
> Latarnia morska, ul. Limanowskiego, do zwiedzania od godz. 9.00
> Wieża widokowa – obserwatorium, ul. Limanowskiego
> Wycieczki BUSEM do Słowińskiego Parku Narodowego i Skansenu w Klukach. Zapisy w Centrum Informacji Turystycznej, ul. Marynarki Polskiej 87. Wyjazdy w poniedziałek, środę i piątek. Koszt przejazdu 25,00 zł.
> Wycieczkowy wynajem autokaru – Centrum, Kultury, Rekreacji i Promocji w Ustce, ul. Grunwaldzka 35, tel. (059) 814 55 86, 814 47 69
> Riksze, ul. Wczasowa Na Pomorzu czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Apartamenty, Pokoje, kwatery.
Proponujemy również odwiedzić najbliższe okolice celem poznania walorów przyrodniczych i kulturowych. Wędrówki piesze, przejażdżki rowerowe, konne oraz spływy kajakowe to aktywny rozwój sił fizycznych, poprawa stanu psychicznego, dobre samopoczucie i bogaty program pobytu. Zanim wyruszą Państwo na wycieczkę wyznaczonym szlakiem turystycznym warto dowiedzieć się co ciekawego kryją okolice Ustki. Na usteckie safari należy obowiązkowo zabrać ze sobą aparat fotograficzny lub kamerę. Będzie co wspominać. Apartamenty, Pokoje, kwatery to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Ustce.
"Pas pobrzeża na wschód od Ustki"
Teren zajmuje 3 336 ha, położony jest pomiędzy miejscowościami Ustką a Rowami i dalej drogą publiczną do Objazdy przez Wytowno do Przewłoki. Główną atrakcją krajoznawczą jest wybrzeże wydmowe i klifowe. W klifowych odsłonięciach widoczne są gleby kopalne barwy czarnej, których wiek datowany jest od ok. 1000 do 10000 lat. W Poddąbiu i Dębinie wysokość klifu wynosi od 14 do 35 m. W Poddąbiu kilkadziesiąt lat temu na długości 150 m i 70 m w głąb lądu powstało osuwisko.
Obecnie teren porośnięty jest młodą buczyną nadmorską. Tutaj od strony plaży można wejść po schodach na koronę klifu, na wysokość 30 m n.p.m. Na plaży są liczne głazy o średnicy ponad 1 m. Rowy są wsią rybacką i letniskową położoną u ujścia rzeki Łupawy, między obszarem chronionego krajobrazu a Słowińskim Parkiem Narodowym. Są tu liczne obiekty wypoczynkowe, punkty gastronomiczne, camping, pola namiotowe, a przy hotelu "Przymorze" otwarty basen kąpielowy. Województwo pomorskie posiada wiele obiektów nad morzem.
Objazda jest wsią wymienianą w dokumentach z 1281 roku. We wsi jest zespół pałacowo-parkowy z ciekawym drzewostanem: dwa modrzewie syberyjskie, jodła biała, która nie znosi zanieczyszczeń powietrza, wiśnia wonna, buk czerwonolistny, aleja grabowa i ozdobne klony. Obok parku, na wzniesieniu jest kościółek szachulcowy z 1606 roku, przebudowany w XVIII wieku oraz mały cmentarz przykościelny. Na wyposażeniu kościółka jest dzwon z 1655 roku i dwa lichtarze 1692 roku. Pokoje gościnne PLUS jest położony na Pomorzu nad morzem.
Na obszarze chronionego krajobrazu wyznaczony jest:
> Czerwony szlak turystyki pieszej jako fragment szlaku Nadmorskiego Ustka - Rowy 16 km.
> Szlaki przejażdżek konnych po plaży, duktami leśnymi borów nadmorskich i ścieżkami polnymi. Skorzystać można z usług stadniny koni "Anka" w Przewłoce.
"Pas pobrzeża na zachód od Ustki "
Teren zajmuje 7 520 ha, położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie brzegu Bałtyku na długości 25 km od przedmieść Ustki do Jarosławca i dalej do osady Wicie nad Jeziorem Kopań. Następnie granica obszaru chronionego krajobrazu przebiega przez Naćmierz, Korlino, Królewo, na północ od Złakowskich Błot i Zaleskich Bagien, na południe od Jeziora Modła i do Lędowa. Okolice Wicka Morskiego są poligonem wojskowym gdzie wstęp jest ograniczony. Teren jest do pokonania po uprzednim uzgodnieniu z dowództwem i w grupach zorganizowanych.
W krajobrazie zaznaczają się tereny bagienne, Jezioro Wicko i mocno zarastające Jezioro Modła. Z Ustki do rezerwatu ornitologicznego i wodnoroślinnego "Jezioro Modła" jest 7 km. Miejsce to jest ostoją mewy śmieszki oraz drapieżnej mewy srebrzystej. Wiosną lub jesienią zobaczyć można bardzo rzadko występującego w Polsce łabędzia małego oraz stada gęsi białoczelnej, liczne rybitwy czarne i zwyczajne, bąki, remizy, kwiczoły. Osobliwe to miejsce. Przy pomocy lornetki, kamery lub aparatu fotograficznego upolować można interesujące gatunki zwierząt. Duże zainteresowanie wzbudza również roślinność wodna i szuwarowa.
Jarosławiec - ma około 300 stałych mieszkańców. W ciągu sezonu turystycznego przybywa tu 6 500 wczasowiczów. W centrum osady jest latarnia morska o wysokości 33,3 m, która wysyła światło na odległość 23 mil morskich. Osobliwością miejscowości jest położenie nadmorskie, przystań rybacka, brzeg piaszczysty i żwirowy, płaski lub klifowy. Na koronie klifu rośnie krzaczasty rokitnik zwyczajny będący pod prawną ochroną gatunkową. Przed silną abrazją morską brzeg jest silnie ufortyfikowany opaską betonową, gwiazdoblokami i dużymi głazami.
Wędrując plażą piaszczystą 2 km w kierunku można znaleźć okruchy bursztynu, białe muszelki sercówki i piaskołaza. Latem, w toni wodnej przy brzegu lub na plaży w zagłębieniach z wodą znajdują się meduzy o szklistej i przeźroczystej masie. Na wydmach dojrzeć można mikołajka nadmorskiego- roślinę będąca pod ochroną.
Na obszarze chronionego krajobrazu wyznaczony jest:
> Czerwony szlak turystyki pieszej jako fragment szlaku Nadmorskiego.
Ustka - Wodnica - Pęplino - Starkowo - Marszewo - Karlino - Jarosławiec - 33,5 km.
Rezerwat "Buczyna nad Słupią" - 3 km na południe od Ustki
Z Ustki do rezerwatu leśnego można dojść czerwonym lub żółtym szlakiem turystycznym. Ochroną objęty jest kompleks leśny o powierzchni 18,92 ha położony na dnie i prawym zboczu doliny Słupi. Rzeka silnie meandrując podcina prawy brzeg przez co jest on bardzo stromy. Wysokość między dnem doliny, a jej krawędzią dochodzi do 12 m. Strome zbocza porośnięte są starymi, potężnymi bukami. Teren wysoczyzny moreny dennej porozcinany jest głębokimi parowami z kwaśną buczyną niżową, żyzną buczyną niżową, lasem dębowo - grabowym, a na dnie doliny porastają łęgi olszowe, łęgi wiązowo - jesionowe oraz olszyny bagienne. Dla miłośników botaniki wielką gratką jest znalezienie rzadko spotykanych roślin takich jak: kokorczyk wątły, złoć pochwolistny oraz chroniony kruszczyk szerokolistny.
Słowiński Park Narodowy
Światowy rezerwat biosfery - 22 km na wschód od Ustki. Słowiński Park Narodowy, o powierzchni 18 069 ha, z otuliną 21 608 ha, położony jest na środkowym wybrzeżu, między nadmorskimi miejscowościami Rowami, a Łebą. Jezioro Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe zajmują 53% powierzchni wodnej Parku. Wydmy i podmokłe, bagienne zagłębienia międzywydmowe stanowią 14% powierzchni. Największe pole ruchomych wydm o wysokości 25 - 35m jest w pobliżu Łeby i ma powierzchnię ok. 500 ha. W Rąbce są udostępnione pomieszczenia, w których można poznać tajemnice przyrody Słowińskiego Parku. Ciekawym punktem widokowym jest wieża na Górze Rowokół 115m n.p.m., latarnia morska w Czołpinie skąd okolice można podziwiać z wysokości 75m n.p.m. oraz punkty kulminacyjne na ruchomych wydmach. Piaszczyste pagóry wędrują na wschód z prędkością 5-10 m rocznie i są wyższe od zasypywanych lasów.
W Smołdzinie mieści się Dyrekcja Parku Narodowego i bardzo interesujące Muzeum Przyrodnicze (tel. 0-597 - 117509). Ekspozycje tworzą okazy bogatego świata roślin i zwierząt z plaż, wydm, wód morskich i jezior.
W Klukach jest Muzeum Wsi Słowińskiej gdzie zrekonstruowano zagrody gospodarcze Słowińców, dawnej kaszubskiej grupy etnicznej. Parterowe, wspierane na kamieniach chałupy miały konstrukcję szkieletową. Dachy kryte były trzciną. Do zwiedzania udostępnione są checze (budynki gospodarzy), w których obejrzeć można przedmioty gospodarstwa domowego oraz narzędzia codziennej pracy w polu, na jeziorze i w morzu. Sezon turystyczny rozpoczyna się 1 maja, imprezą folklorystyczną CZARNE WESELE. W soboty i niedziele organizowane są interesujące pokazy wypieku chleba wiejskiego, a następnie jego konsumpcja ze smalcem domowej roboty. W innych obejściach jest pokaz techniki krycia dachu trzciną, naprawy sieci przy pomocy kleszczki, wykonywane są wyroby z wikliny lub korzeni, prezentowane jest hafciarstwo, tkactwo i garncarstwo. Wokół słychać muzykę i śpiew kaszubskich zespołów ludowych.
Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i w jego otulinie wyznaczone są szlaki turystyki pieszej:
> czerwony Nadmorski
Rowy - północny brzeg Jeziora Gardno - Jezioro Dołgie Wielkie - Czołpino - brzeg morza - Łącka Góra - Rąbka - Łeba 36,5 km.
> żółty Słowińców
Gardna Wielka - Smołdzino - Kluki - Izbica - Łeba 39,0 km.
> niebieski Doliną Łupawy
Gardna Wielka - Rowokół - Stojęcino - Żelkowo 15 km.
> czarny - łącznikowy
Szlak ten poprowadzony jest wschodnim brzegiem Jeziora Gardno i łączy miejscowość Gardnę Wielką ze szlakiem czerwonym Nadmorskim 4,5 km.
> zielony
Rowy - Jezioro Dołgie Małe - brzeg morza - Rowy 18 km
„Kraina w kratę”
"Kraina w kratę" położona jest na terenie gmin: Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomino i Ustka a jej stolica jest Swołowo (19 km na południe od Ustki) - pomorska wieś europejskiego dziedzictwa kulturowego. Nazwa krainy dotyczy dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej, której cechą charakterystyczną są czarne elementy drewniane tworzące kratę i bielone wapnem wypełnienia. Wieś Swołowo, w której zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej, położona jest w centrum regionu z charakterystycznym budownictwem szachulcowym. Tu najstarszym obiektem jest tzw. kurna chata z końca XVII i początku XVIII wieku na posesji nr 39. Miejscowi gospodarze rozpoczęli hodowlę osobliwej odmiany łaciatej trzody chlewnej tzw. pstrej złotnickiej i stąd powiedzonko - "Kraina w kratkę - świnki w łatkę".
Park Krajobrazowy "Dolina Słupi" - 24 km na południe od Ustki.
Park Krajobrazowy o powierzchni 37 040 ha położony jest 5 km na południe od Słupska w dorzeczu rzeki Słupi i górnej Łupawy. Dyrekcja Parku i Muzeum Przyrodnicze mieszczą się w Słupsku ul. Szarych Szeregów 14 (tel./fax: 0-59 842-98-29). Walory tego obszaru to: urozmaicona rzeźba terenu, piękne krajobrazy, na które składają się bory sosnowe, dąbrowy i buczyny, liczne jeziora, zbiorniki zaporowe ( Krzynia, Konradowo, Cicha Woda), rzeki, przebogaty świat zwierząt oraz świat roślin. Cenne przyrodniczo są jeziora lobeliowe. Fauna to wiele rzadkich i cennych gatunków. Na terenie Parku Krajobrazowego jest kilka rezerwatów: Grodzisko Borzytuchom, Jezioro Małe i Duże Sitno, Gołębia Góra, Gniazdo Orła Bielika.
Szlaki turystyki pieszej
> Szlak żółty Doliną Słupi.
Ustka - Słupsk - Lubuń - Dębnica Kaszubska -Gałąźnia Mała - Gałęzowo - Gołębia Góra - Bytów 95 km.
> Szlak zielony Krajobrazów młodoglacjalnych
Kołczygłowy - Jezioro Skotawsko Duże - Łupawsko - Jerzkowice - Czarna Dąbrówka 41,5 km.
> Szlak niebieski Kraina lasów i jezior.
Jasień - Żukówko - Parchowo - Bytów 34,5 km.
źródło: www.ustka.pl
Województwo pomorskie - więcej informacji
Województwo Pomorskie zajmuje powierzchnię ponad 18 tys. kilometrów kwadratowych, co stanowi około 6 procent powierzchni Polski. Zamieszkuje je 2,2 mln mieszkańców, z czego zdecydowana większość przypada na skupiska miejskie. Stolica regionu Gdańsk, jest znana w Europie i na świecie z uwagi na narodziny i wielki zryw Solidarności w 1980 roku pod przywództwem Lecha Wałęsy. Zryw, który stał się impulsem dla demokratycznych przemian w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Do kategorii obiektów Apartament, Pokój, kwatera zalicza się także Pokoje gościnne PLUS w Ustce.
Głównym celem strategicznym w kształtowaniu warunków rozwoju województwa pomorskiego jest wzmocnienie międzynarodowej pozycji regionu jako węzła komunikacyjnego poprzez inwestycje modernizujące układ transportowy, rozwój infrastruktury i wymiany międzynarodowej. W związku z tym istotne znaczenie będzie miała budowa autostrady A-1, która połączy północ z południem Polski, zwiększając konkurencyjność portów w Gdańsku i Gdyni oraz otwierając przestrzeń dla lokalizacji innych rodzajów działalności gospodarczej. Drugą drogą, ważną dla rozwoju Pomorza, będzie Via Hanseatica, projektowana jako droga ekspresowa wzdłuż wybrzeża Bałtyku do Królewca i dalej do innych państw nadbałtyckich. Pokoje gościnne PLUS to obiekt znajdujący się w Ustce.
Potencjał gospodarczy województwa należy łączyć w szczególności z takimi dziedzinami jak przemysł stoczniowy, rafineryjny, spożywczy, maszynowy, meblowy, transport i usługi portowe. Na podkreślenie zasługuje fakt, że przemysł stoczniowy dokonał istotnych zmian restrukturyzacyjnych, stając się ponownie przyszłościową i konkurencyjną dziedziną gospodarki, a Gdańska Stocznia Remontowa należy do czołowych zakładów tego typu na świecie. Porty morskie Gdańsk i Gdynia z łącznymi przeładunkami 37 mln ton stanowią nie tylko ważne węzły transportu, ale dysponują również (w szczególności port gdański) znaczącymi obszarami rozwojowymi dla różnych rodzajów działalności produkcyjnej i usługowej. Szansę na dynamiczny rozwój województwa upatruje się w aktywizowaniu sektora szeroko rozumianych usług oraz wspieraniu rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Województwo pomorskie pod względem liczby prywatnych przedsiębiorstw odniesionych do ilości 1000 mieszkańców zajmuje wysokie, czwarte miejsce w kraju. Pokoje gościnne PLUS to dobre miejsce na spędzenie czasu nad morzem.
W regionie angażują swój kapitał znane firmy z Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Niekwestionowanym liderem w wielkości zaangażowanego kapitału jest amerykański koncern International Paper, który w zakup fabryki celulozy w Kwidzynie zainwestował ponad 320 mln dolarów. Innymi inwestorami znanymi w regionie są m.in.; Coca Cola, Fazer, Auchan, Geant, Nestle, Pepsi Co., Rubbermind, General Electric Capital Corporation, Scania Truck and Buses, Federal Mogul Corporation, Helvetia Partia Grupe, Alte Leipziger Europa AG, Farm Frites BV, Malma, Metro AG, Philips, Gaspol, Baltic Malt, Dr. Oetker. Obecne są oddziały lub przedstawicielstwa znanych banków i towarzystw ubezpieczeniowych (np. Deutsche Bank, Nationale Nederlanden). Znacząca jest również ilość mniejszych spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Na obszarach wiejskich do spółek z udziałem kapitału zagranicznego wniesiono wiele tysięcy ha ziemi, aktywizując przetwórstwo spożywcze. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa wydzierżawia również cudzoziemcom tereny o walorach turystycznych i rekreacyjnych, tworząc warunki dla rozwoju bazy turystycznej. W pomorskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
Istotnym wyzwaniem stojącym przed władzami województwa jest tworzenie warunków dla rozwoju branż o zaawansowanych technologiach. Dobrym zapleczem dla kształtowania takiej polityki jest znacząca ilość szkół wyższych z najbardziej znanymi, Politechniką Gdańską o stuletniej tradycji, Uniwersytetem Gdańskim i Wyższą Szkołą Morską. Sprawdzonym modelem są tutaj centra transferu technologii i parki technologiczne, których rozwój wspierany jest przez władze regionu. Dużym atutem województwa są jego walory krajobrazowe, co w połączeniu z licznymi obszarami chronionej przyrody stwarza korzystne warunki dla rozwoju turystyki. Coraz bardziej popularną formą w tym obszarze staje się agroturystyka, pozwalająca jednocześnie na aktywizację części obszarów wiejskich. Ta forma wypoczynku zyskuje w regionie coraz bardziej na znaczeniu. Na północy województwa, wzdłuż wybrzeża morskiego zlokalizowane są liczne miejscowości wypoczynkowe. Amatorzy sportów wodnych znajdą tutaj korzystne warunki dla spędzania wolnego czasu nad Bałtykiem, szczególnie na wodach Zatoki Puckiej i Zalewu Wiślanego. Ten ostatni w zimie odwiedzają amatorzy żeglarstwa zimowego bojerów. Wakacje pod żaglami można uprawiać na licznych jeziorach Pojezierza Kaszubskiego. Ich walory podkreśla urozmaicona rzeźba terenu obfitująca w duże kompleksy leśne. Pomorze to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Pokoje gościnne PLUS w Ustce.
Dzięki inwestycjom proekologicznym plaże nad Zatoką Gdańską oraz woda w zatoce stają się coraz bardziej czyste, stanowiąc korzystne warunki do wypoczynku. W regionie istnieją dwa parki narodowe, najbardziej cenne pod względem przyrodniczym: Słowiński Park Narodowy z największą atrakcją ruchomymi wydmami i Park Narodowy Borów Tucholskich fragment jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce. Na Pomorzu czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Apartamenty, Pokoje, kwatery.
Ziemia pomorska posiada także wiele zabytków kultury materialnej. Przez wieki Pomorze było ziemią przyciągającą przybyszów z różnych stron, którzy zostawiali po sobie ślady w postaci licznych budowli. To tutaj po obecności zakonów rycerskich; krzyżaków, joannitów i templariuszy pozostały warowne zamki z największą średniowieczną warownią Europy zamkiem w Malborku, dawną stolicą państwa krzyżackiego. Na Żuławach i w dolinie Wisły pozostały pamiątki po przybyszach z Niderlandów. Apartamenty, Pokoje, kwatery to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Ustce.
Województwo pomorskie pełni aktywną funkcji w budowaniu współpracy państw bałtyckich. To właśnie w Gdańsku swoje siedziby mają takie organizacje, jak: Sekretariat Związku Miast Bałtyckich, Sekretariat VASAB 2010 (Wizje i Strategie Wokół Bałtyku 2010), Sekretariat Konferencji Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego, Przedstawicielstwa Bremy i Szlezwika-Holsztynu. Województwo aktywnie kształtuje swoją współpracę międzynarodową, przede wszystkim z regionami państw sąsiadujących z Polską. Tranzytowe położenie regionu sprzyja jego uczestnictwu w międzynarodowej współpracy i wymianie gospodarczej. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzy z pewnością przed województwem pomorskim nowe możliwości. Województwo pomorskie posiada wiele obiektów nad morzem.
źródło: www.woj-pomorskie.pl