Liczba odwiedzin: 45721
Zobacz także:
Ośrodki wypoczynkowe w Pokrzydowie (2)
Ośrodki wczasowe w Pokrzydowie (1)
Domki Letniskowe w Pokrzydowie (1)
Kategorie:
ośrodek wypoczynkowy na wzgórzu pokrzydowo
ośrodek wypoczynkowy na wzgórzu
www.na wzgorzu.pl
ośrodek wczasowy na wzgórzu
mazury osrodek na wzgorzu
domki letniskowe na wzgórzu
pokrzydowo ośrodek wypoczynkowy
ow na wzgórzu
domki pokrzydowo
na wzgórzu brodnica
ośrodek wypoczynkowy na wzgórzu
Województwo kujawsko-pomorskie - więcej informacji
Informacje o Województwie Kujawsko-Pomorskim.
Województwo Kujawsko-pomorskie położone jest w środkowo-północnej części Polski na obszarze Pojezierza Południowobałtyckiego, które Dolina Dolnej Wisły i Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka dzieli na: Pojezierze Poludniowopomorskie, Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie oraz Pojezierze Wielkopolskie. Do kategorii obiektów Ośrodek wczasowy, Domek letniskowy, Ośrodek wypoczynkowy zalicza się także Ośrodek Wypoczynkowy Na Wzgórzu w Pokrzydowie.
Województwo to zamieszkuje 2067,8 tyś. osób w tym 998,6 tyś. mężczyzn i 1069,2 tyś. kobiet. Ośrodek Wypoczynkowy Na Wzgórzu to obiekt znajdujący się w Pokrzydowie.
W miastach mieszka 1275,6 tyś. osób, a na wsi 792,2 tyś osób.
Wskaźnik bezrobocia kształtuje się na poziomie 21,8%.
Województwo leży w obszarze Wisły z dopływami Drwęcy, Brdy i Wdy oraz Noteci należącej do dorzecza Odry. Noteć z Brdą łączy kanał Bydgoski o długości 24,7 km. Ośrodek Wypoczynkowy Na Wzgórzu to dobre miejsce na spędzenie czasu nad jeziorem, w lesie.
Należy ono do słabo zalesionych, gdyż lasy stanowią 22,3 % ogólnej powierzchni. Najbardziej jest zalesiona północna część województwa. Największe kompleksy to Bory Tucholskie i Puszcza Bydgoska. W kujawsko-pomorskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
Klimat województwa ma charakter przejściowy między chłodnym i wilgotnym Polski północnej, a suchym środkowej Polski. Opady wynoszą od 580 mm na północnym wschodzie do 450 mm na południowym zachodzie i należą do najniższych w kraju. Mazury to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Ośrodek Wypoczynkowy Na Wzgórzu w Pokrzydowie.
Województwo Kujawsko-pomorskie posiada wysoko rozwinięte rolnictwo. Obserwuje się wysoki poziom wielu gałęzi przemysłu w tym: chemiczny, spożywczy, papierniczy, drzewny, elektroniczny, maszynowy, materiałów budowlanych, wydobywanie soli. Na Mazurach czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Ośrodki wczasowe, Domki Letniskowe, Ośrodki wypoczynkowe.
Głównym ośrodkiem przemysłowym są Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Włocławek, Świecie, Kruszwica. Ośrodki wczasowe, Domki Letniskowe, Ośrodki wypoczynkowe to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Pokrzydowie.
Ważne znaczenie dla rozwoju województwa ma sieć komunikacyjna, która jest dobrze rozwinięta, przechodzą tu drogi łączące północ kraju z południem , międzynarodowa droga E 75 Gdańsk- Cieszyn, E10 Szczecin- Warszawa, E261 Świecie-Wrocław. Województwo kujawsko-pomorskie posiada wiele obiektów nad jeziorem, w lesie.
Główne węzły kolejowe to Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław .
Drogi wodne stanowią: Wisła, Noteć, Kanał Bydgoski i Notecki. Siedziba Żeglugi Bydgoskiej – największy port rzeczny jest w Bydgoszczy. Ośrodek Wypoczynkowy Na Wzgórzu jest położony na Mazurach nad jeziorem, w lesie.
W Bydgoszczy jest port lotniczy, który łączy najważniejsze ośrodki w kraju.
Województwo ma dobrze rozwinięte rolnictwo, sprzyjają temu występujące rodzaje gleb: brunatna i bieliczna wytworzone z piasków i gliny, czarne ziemie występują na Kujawach oraz mady w dolinie Wisły i gleby bagienne w dolinie Noteci.
Powierzchnia ogólna województwa 18 tyś km2, z czego 65 % stanowią użytki rolne w tym grunty orne 56 %, łąki i pastwiska 7,7% i 0,7 % sady.
Ogólna liczba gospodarstw rolnych kształtuje się na poziomie 93 tysięcy.
Uprawia się tu zboża, buraki cukrowe, ziemniaki, rzepak, rośliny pastewne, warzywa i owoce, hodowana jest trzoda chlewna i bydło.
Surowce mineralne to sól kamienna oraz wapienie, surowce budowlane jak gliny( piaski, żwiry) wody solankowe o właściwościach leczniczych.
Na podkreślenie zasługuje rozwój gospodarczy województwa w tym dominującą rola przypada małym i średnim przedsiębiorcom. Na ponad 169 tyś. podmiotów gospodarczych na sektor publiczny przypada 3% a 97% podmiotów to sektor prywatny.
Najwyższy odsetek zatrudnienia odnotowuje się w województwie w przemyśle (36%), handlu (12,5%) edukacji, ochronie zdrowia i opiece społecznej (10 %)
Przedsiębiorstwa mają swoją lokalizację głównie w miastach lub w bezpośredniej ich bliskości.
Województwo stanowi ważny ośrodek naukowy tworząc ośrodki akademickie w Bydgoszczy, w Toruniu i we Włocławku.
Znane uczelnie to: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna, Seminarium Duchowne we Włocławku.
Centralne położenie sprzyja nie tylko rozwojowi przemysłu ale ze względu na czystość wód, zasobów mineralnych, kompleksów leśnych i zabytków także turystyki, rekreacji i lecznictwa uzdrowiskowego.
Najbardziej atrakcyjnym obszarem wypoczynkowym jest północna część województwa a w niej Bory Tucholskie (Tucholski Park Narodowy, Rezerwaty Cisów w Wierzchlesiu), rejon Jeziora Koronowskiego, Tleń, są liczne szlaki kajakowe na rzekach przepływające przez teren województwa.
Dużą atrakcję stanowi także Pojezierze Brodnickie ze skupiskiem jezior jak Bachotek, Zbiczno, Sosno. Dobrze znanym w kraju jest także Zalew Włocławski ze stopniem wodnym na Wiśle, jezioro Gopło oraz kompleks leśny – Włocłwasko-Gostyniński Park Krajobrazowy z wieloma rezerwatami.
W Biskupinie na Pałukach turyści mogą zwiedzać osadę obronną kultury łużyckiej z przed 2700 lat.
W województwie są znane w kraju z właściwości leczniczych trzy uzdrowiska w: Ciechocinku, Inowrocławiu i Wieńcu Zdroju.
Miasto Toruń - gród Mikołaja Kopernika szczyci się wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego – UNESCO- zespołem staromiejskim z licznymi obiektami.
Zabytki w Województwie Kujawsko-pomorskim rozmieszczone są w różnych jego rejonach - budowle gotyckie, zamki, średniowieczne mury obronne i obiekty architektury romańskiej. Znane są kościoły w Toruniu, Chełmży, Chełmnie, Strzelnie, Kruszwicy, Inowrocławiu i Mogilnie, Zamki w Radzyniu Chełmińskim, Golubiu Dobrzyniu, Świeciu i Brodnicy. Słynne są także Katedra gotycka we Włocławku, Zespół Klasztorny w Koronowie, Kalwaria Pakoska oraz fragmenty późno gotyckiego zamku w Kruszwicy z Mysią Wieżą.
źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl