Liczba odwiedzin: 12542
Zobacz także:
Hotele w Świebodzinie (2)
Ośrodki wypoczynkowe w Świebodzinie (1)
Pokoje, kwatery w Świebodzinie (1)
Domki Letniskowe w Świebodzinie (1)
Kempingi, pola namiotowe w Świebodzinie (1)
Kategorie:
hotel lubuski swiebodzin
hotel lubuski w świebodzinie
hotel lubuski świebodzin
lubuskie hotel
recepcja hotel
hotel lubuski
zoo safari świebodzin
noclegi w świebodzinie
recepcja w hotelu
świebodzin hotel
hotel lubuski
Województwo lubuskie - więcej informacji
Najbliżej zachodu
Województwo lubuskie leży w zachodniej części Polski, graniczy z Niemcami. Przylega do środkowej części granicy państwowej, zajmując obszar na wschód od rzek - Odry i Nysy Łużyckiej.
Dwa główne miasta województwa - Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę - dzielą od stolicy Niemiec, Berlina, odpowiednio 134 i 182 kilometry. Stolica Polski, Warszawa, znajduje się w odległości około 450 kilometrów. Oś Wschód-Zachód decyduje o rozwoju i przyszłości województwa. Tędy podąża sznur ludzi i pojazdów z jednej strony Europy do drugiej i z powrotem.
Będąc częścią rynku, który po upadku systemu komunistycznego przechodzi wielkie zmiany, województwo lubuskie podobnie jak cały kraj ma duże aspiracje cywilizacyjne. Chce się rozwijać szybciej. Do kategorii obiektów Hotel, Pokój, kwatera zalicza się także Hotel Lubuski w Świebodzinie.
Powikłane dzieje
Na przestrzeni dziejów Ziemia Lubuska wchodziła w skład różnych organizmów państwowych i administracyjnych. Krzyżowały się tutaj wpływy i kultury, zwłaszcza Polski, Niemiec i Czech. Odbicie powikłanych losów tej ziemi znajdujemy w zabytkach kultury materialnej z różnych epok.
W X wieku tereny nad Środkową Odrą wchodziły w skład państwa i księstw polskich Piastów. W wieku XIII nastąpiła ekspansja Brandenburgii, a w kolejnych stuleciach wpływy niemieckie rosły. W wieku XVIII Ziemia Lubuska znalazła się w państwie pruskim. Rozwój kapitalizmu w następnym stuleciu nie przyniósł jednak uprzemysłowienia na wielką skalę. W wyniku przesunięcia granic po II wojnie światowej obszar ten stał się częścią państwa polskiego. Hotel Lubuski to obiekt znajdujący się w Świebodzinie.
W kulturowym tyglu
Na obszarze o powierzchni 13.984 km kw. - czyli ponad pięć razy większym niż wynosi powierzchnia Luksemburga i stanowiącym połowę terytorium Belgii - mieszka 1.023 tys. osób. Gęstość zaludnienia nie jest wielka i wynosi 73 osoby na kilometr kwadratowy. Hotel Lubuski to dobre miejsce na spędzenie czasu w mieście.
Ludność miejska stanowi około 65% mieszkańców. Największe miasta to: Gorzów Wielkopolski - 126 tys. osób, Zielona Góra - 119 tysięcy, Nowa Sól - 42 tysiące, Żary - 41 tysięcy i Żagań - 28 tysięcy mieszkańców.
Udział młodego pokolenia w całej populacji jest większy niż przeciętnie w Polsce. W roku 1999 w wieku przedprodukcyjnym było 25,9% Lubuszan.
Mieszkańcy województwa to niemal w stu procentach Polacy, potomkowie ludzi, którzy zasiedlali ten teren po wojnie w połowie lat czterdziestych. Wywodzili się oni z różnych stron dawnej Polski, co stworzyło na obszarze dzisiejszej Ziemi Lubuskiej swego rodzaju tygiel kulturowy. Wymieszanie różnych tradycji doprowadziło do ukształtowania społeczności jednorodnej, a przy tym otwartej na świat, gotowej zdobywać nowe umiejętności, dynamicznej i pełnej energii. W lubuskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
Uroda tej ziemi
Województwo leży na terenie nizinnym, ale jego krajobraz jest urozmaicony. Najwyższe wzniesienia liczą nieco ponad 200 m nad poziomem morza. Duże są zasoby wód powierzchniowych: oprócz licznych jezior pejzaż urozmaicają rzeki, w tym Odra, druga co do wielkości rzeka w kraju. Inne większe rzeki przepływające przez województwo to Warta, Noteć i Bóbr. Niemal połowę powierzchni województwa zajmują lasy, tworząc w niektórych okolicach kompleksy o unikalnych walorach, jak np. Puszcza Notecka.
Najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny objęte są ochroną prawną. Ziemia Lubuska to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Hotel Lubuski w Świebodzinie.
Spośród rzadziej spotykanych zwierząt występują m.in. takie gatunki jak daniele, jenoty, piżmaki, orły bieliki, rybołowy, czarne bociany i żurawie. Bardzo licznie reprezentowany jest popularny bocian biały.
Wielką osobliwość stanowi rosnący w Piotrowicach (gmina Szprotawa) 750-letni dąb "Chrobry" o obwodzie pnia liczącym niemal 10 m.
Klimat jest stosunkowo łagodny. Zimy są dość ciepłe, liczba dni z temperaturami spadającymi poniżej zera stopni Celsjusza jest mniejsza niż w innych regionach kraju. Słoneczne miesiące letnie powodują, że województwo jest atrakcyjnym terenem turystycznym.
Miejscowe surowce naturalne to przede wszystkim zasoby żwiru, piasku i iłu. Kreda jeziorna wykorzystywana jest w rolnictwie jako wapno nawozowe. Udokumentowane są bogate zasoby węgla brunatnego. Ponadto stwierdzono występowanie gazu ziemnego, ropy naftowej i niewielkich ilości innych surowców mineralnych. W najbliższej przyszłości surowce te nie będą eksploatowane w skali mającej istotne znaczenie gospodarcze.
Jakkolwiek na tle kraju Ziemia Lubuska wyróżnia się korzystnie pod względem jakości środowiska naturalnego, to w trosce o jego walory kładzie się coraz większy nacisk na ograniczanie emisji wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Na Ziemi Lubuskiej czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Hotele, Pokoje, kwatery.
Kto tutaj rządzi?
Województwo w obecnym kształcie istnieje od początku 1999 roku, kiedy to w rezultacie reformy administracyjnej kraju powstało na obszarze Polski 16 takich jednostek. Lubuskie zostało utworzone z dwu wcześniejszych województw - gorzowskiego i zielonogórskiego - po dokonaniu niewielkich korekt terytorialnych na pograniczach z województwami sąsiednimi: zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim.
Na województwo składają się 83 gminy (w tym również miejskie), tworzące dwanaście powiatów ziemskich i dwa grodzkie. Rady gmin, miast i powiatów mają zróżnicowany skład polityczny będący efektem wyboru mieszkańców. Podejmują one - w postaci uchwał - najważniejsze decyzje dotyczące danej społeczności lokalnej i powierzają ich wykonanie zarządom, na których czele stoją w gminach wójtowie, w miastach burmistrzowie lub prezydenci, a w powiatach starostowie.
Władzą samorządową województwa jest 30-osobowy sejmik z siedzibą w Zielonej Górze. Jego decyzje wykonuje liczący 5 osób zarząd województwa, którym kieruje marszałek.
Ze względu na dużą centralizację finansów publicznych w Polsce zmartwieniem wszystkich władz samorządowych jest niewielki udział środków własnych w ich budżetach.
Administrację rządową w województwie reprezentuje wojewoda, którego siedziba znajduje się w Gorzowie Wielkopolskim. Hotele, Pokoje, kwatery to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Świebodzinie.
Województwo lubuskie jest jednym z trzech polskich regionów graniczących z Niemcami i - za ich pośrednictwem - z Unią Europejską. Dzięki temu mieszkańcy Ziemi Lubuskiej mają więcej kontaktów z Europą niż przeciętni Polacy. Kontakt z Zachodem stał się rzeczą normalną.
Widać to na każdym kroku. Lubuskie przedsiębiorstwa, poczynając od wytwórców krasnali ogrodowych po największe firmy, nastawione są bardziej niż inne na zachodnie rynki zbytu. Mieszkańcy województwa często wyjeżdżają za granicę, a ci, co mieszkają w miastach przygranicznych, przekraczają ją nawet pieszo.
Wzory kulturowe, jakie płyną z Europy, kształtują np. wymagania wobec pracodawców, poczucie estetyki, standardy moralne. W tym sensie Ziemia Lubuska jest bliżej Europy niż większość polskich regionów. Województwo lubuskie posiada wiele obiektów w mieście.
Sąsiad - Niemcy
W praktyce oznacza to przede wszystkim współpracę z najbliższym sąsiadem, Niemcami. Kontakty rozwijają się najlepiej między miastami przygranicznymi: Gubinem i Guben, Słubicami i Frankfurtem nad Odrą, Kostrzynem i Kuestrin/Kietz, Łęknicą i Bad Muskau.
Jednak nie tylko graniczne miasta stały się sobie bliższe. W granicach województwa znajdują się polskie części dwóch euroregionów.
Pierwszy z nich - "Sprewa-Nysa-Bóbr" - powstał we wrześniu 1993 r., sięgając około 40 km w głąb Niemiec i około 90 km w głąb Polski. Należy doń około 50 polskich gmin oraz - po stronie niemieckiej - powiat Sprewa-Nysa i miasta Cottbus, Forst i Guben.
Ważnym przedmiotem zainteresowania władz euroregionu jest ochrona środowiska, a przykładem efektywnej współpracy w tej dziedzinie jest inicjatywa budowy wspólnej oczyszczalni ścieków dla miast Gubin/Guben w wyniku porozumienia rządów obu krajów. Oczyszczalnia stała się faktem.
Również wiele innych działań służy poprawie stanu środowiska - jak np. program Eurolas (m.in. poprawa komunikacji przez granicę w celu lepszej ochrony lasów przed pożarami i zanieczyszczeniami) czy Ekorozwój (m.in. ograniczanie emisji zanieczyszczeń przemysłowych, inwestycje w sektory nie obciążające środowiska). Dobrze rozwija się w euroregionie współpraca w dziedzinie kultury i sportu.
Pro Europa Viadrina to drugi euroregion obejmujący część terytorium województwa. Powstał w grudniu 1993 r. Należy doń ponad 30 gmin polskich oraz niemieckie miasto Frankfurt nad Odrą i dwa pobliskie powiaty. Również w tym euroregionie jedną z najważniejszych spraw jest ekologia. Od roku 1994 podjęto szereg inwestycji mających poprawić sytuację (np. komunalne oczyszczalnie ścieków w Rzepinie i Słońsku, budowa sieci gazociągowej dla Sulęcina).
Współpraca polsko-niemiecka wychodzi poza ramy euroregionów i przebiega również na wielu innych płaszczyznach, poczynając od kontaktów policjantów i pracowników służb skarbowych obu krajów aż po wymianę grup młodzieżowych.
W Słubicach, po polskiej stronie, ulokowano Collegium Polonicum, część uniwersytetu europejskiego Viadrina z niemieckiego Frankfurtu nad Odrą.
Naturalną konsekwencją rozwoju współpracy jest to, że władze samorządowe regionu regularnie spotykają się i porozumiewają z władzami sąsiednich landów, przede wszystkim Brandenburgii.
Województwo lubuskie utrzymuje również systematyczne kontakty z innymi regionami w Unii Europejskiej. Przykładami mogą być włoski region Abruzzo, duńskie Ribe oraz szwedzkie Jönköping. Nic, co europejskie, nie jest nam obce. Hotel Lubuski jest położony na Ziemi Lubuskiej w mieście.
Informacje ogólne - WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE
Region Lubuski, dzięki swym walorom przyrodniczym, historycznym i gospodarczym, jest jednym z najatrakcyjniejszych obszarów zachodniej Polski. Dysponuje bogatą ofertą atrakcji turystycznych, jest jednym z pięciu regionów o najniższym zanieczyszczeniu środowiska i pierwszym pod względem wielkości obszarów leśnych. Posiada liczne rezerwaty, parki krajobrazowe i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe.
Lubuskie to kraina nie tylko lasów, ale także jezior: znajduje się tu ponad 700 zbiorników wodnych. Region zapewnia szerokie możliwości uprawiania turystyki aktywnej. Znajdują się tu ośrodki łowieckie i żeglarskie, szlaki kajakowe i liczne profesjonalne ścieżki rowerowe.
Na Ziemi Lubuskiej działa kilkadziesiąt ośrodków jazdy konnej, wśród nich wiele funkcjonuje przy gospodarstwach agroturystycznych, prywatnych pensjonatach i zajazdach w miejscowościach wypoczynkowych. Oferują one cały wachlarz usług, od nauki jazdy konnej począwszy przez obozy i rajdy konne, aż po naukę skoków przez przeszkody. Do uznanych ośrodków hippicznych na Ziemi Lubuskiej należą ośrodki w Lubniewicach, Łagowie, Ochli, Drzonkowie, Raculce, Przylepie, Kostrzynie, Słubicach, Gryżynie i Bronkowie.
Najbardziej znaną atrakcję turystyczną województwa lubuskiego stanowi Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) - unikatowy na skalę europejską podziemny system fortyfikacji, porównywalny z Linią Maginota i udostępniony do zwiedzania. Dodatkową atrakcją jest rezerwat nietoperzy, gdzie obok eksponatów i plansz w trzech sztucznych jaskiniach mieszkają egzotyczne gatunki nietoperzy, z żywiącymi się krwią wampirami włącznie. Nietoperze można także spotkać na szlaku turystycznym w podziemiach MRU. W ostatnim okresie została udostępniona nowa trasa dla zwiedzających - Pętla Boryszyńska - po tzw. Lubrzańskim Szlaku Fortyfikacji.
Warto zwiedzić także Gościkowo-Paradyż. Znajdujący się tam klasztor cystersów oraz przylegający do niego kościół o barokowym wystroju należą do najwspanialszych zabytków sztuki sakralnej w Polsce.
Wyjątkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest jedyny tego rodzaju ogród zoologiczny w kraju - ZOO-Safari w Świerkocinie, podzielone na 4 strefy: afrykańską, mongolską, indyjską i południowoamerykańską, z kilkuset zwierzętami, które można oglądać z autobusu lub własnego samochodu.
Każdego roku w województwie organizowane są liczne imprezy o charakterze międzynarodowym oraz święto Zielonej Góry - Winobranie, odbywające się corocznie we wrześniu, kiedy nad miastem przejmuje panowanie Bachus.
źródło: www.lubuskie.pl