Liczba odwiedzin: 19655
Kategorie:
grzybek kujawsko pomorskie
bory tucholskie grzybek
pole namiotowe grzybek
grzybek bory tucholskie
ośrodek wypoczynkowy grzybek osie
ośrodek wypoczynkowy grzybek
ośrodek grzybek
grzybek ośrodek wypoczynkowy
grzybek osrodek wczasowy
ośrodek wypoczynkowy w grzybku
ośrodek wczasowy
Zobacz co ciekawego jest w Borach Tucholskich
Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Wśród przeważającej w drzewostanie sosny występują dęby, graby, osiki; brzozy, cisy; w bogatym podszyciu - obfitość grzybów i jagód. W Borach Tucholskich zachowały się również fragmenty pierwotnej puszczy, stanowiska reliktowych roślin, rzadkich już w Polsce gatunków ptaków i zwierząt ( orzeł bielik, głuszec, żuraw, czapla siwa, wydra ). Do kategorii obiektów Ośrodek wczasowy, Kemping, pole namiotowe, Ośrodek wypoczynkowy zalicza się także Ośrodek Wczasowy w Grzybku.
W celu ochrony zabytków i pomników przyrody na terenie Borów utworzono rezerwaty, które swym zasięgiem obejmuje zarówno fragmenty puszczy, jak i pojedyncze okazy drzew i głazów. roślinność, ptactwo i zwierzynę. Do najciekawszych należy rezerwat cisów w Nadleśnictwie Wierzchlas. Rezerwat ten zaliczany jest do najpiękniejszych i mających największe skupisko cisów w Europie. Nazwany imieniem wielkiego malarza polskiego Leona Wyczółkowskiego, który urzeczony pięknem form starych drzew dal polskiej sztuce ponad sto wspaniałych wizerunków tych okazów. Ośrodek Wczasowy to obiekt znajdujący się w Grzybku.
Portret najstarszego, prastarego cisa zwanego Chrobrym znajduje się dzisiaj w muzeum bydgoskim. Równie ciekawym i jedynym w Polsce zabytkiem archeologiczno-przyrodniczym są tzw. Kręgi Kamienne w Odrach nad rzeką Wdą, o średnicy 15-33 m, zbudowane z wystających ponad powierzchnię ziemi głazów wokół jednego lub dwu kamieni środkowych. Historia powstania kręgów, do dzisiaj dokładnie nie wyjaśniona, sięga pradziejów tej ziemi. Na powierzchni kręgów pod warstwą ziemi odkryto bruk kamienny. a pod nim jamy grobowe. Cmentarzysko to oceniane jest na I-III wiek n.e. "Kręgi Kamienne" są również rezerwatem przyrody. Ośrodek Wczasowy to dobre miejsce na spędzenie czasu nad jeziorem, nad rzeką, w lesie.
Bory Tucholskie - jest to kraina o niepowtarzalnie pięknym krajobrazu. Królestwo niebieskich strug i jezior, zielonych borów i lasów, urzekających swą potęgą i majestatem nie tylko przyrodą. Obejmują one obszar ponad 250 tys. Ha na powierzchni leśnej. W kujawsko-pomorskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
Współczesny obraz kształtował się ponad 10 tys. lat temu w czasie ostatniego na ziemiach Polski zlodowacenia zwanego bałtyckim, a przede wszystkim w okresie tzw. stadiału pomorskiego. Wzdłuż czoła lodowca tworzyły się wówczas wały i pagórki moren czołowych, a na tym przedpolu wody wypływające spod topniejących lodów, usypywały rozległe równiny piaszczyste zwane sandrami. Na tym piaszczystym, ubogim podłożu (mało przydatnych dla upraw rolnych) zachowały się zbiorowiska leśne Borów Tucholskich. Bory Tucholskie to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Ośrodek Wczasowy w Grzybku.
Przez bory przepływają rzeki Brda i Wda zwana również Czarną wodą. Obie te rzeki biegiem swoim wyżłobiły w glebie malownicze doliny i potworzyły piękne zakola, a znajdujące się w korycie rzek głazy tworzą progi kamienne i kaskady; przepływając przez liczne jeziora łączą je w popularne szlaki kajakowe, zaliczane przez wodniaków do jednych z najpiękniejszych w kraju. W Borach Tucholskich czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Ośrodki wczasowe, Kempingi, pola namiotowe, Ośrodki wypoczynkowe.
Jest to kraina o bardzo bogatej sieci wód powierzchniowych – rzek, strug i licznych jezior. Wszystkie cieki należą do dorzecza Wisły, odprowadzają swe wody dawnymi szlakami odpływu wód polodowcowych. Jednak głównym bogactwem tej ziemi, stanowiącym o atrakcyjności tejże krainy są lasy. Działalność człowieka wprawdzie spowodowała w znacznym stopniu zmianę składu gatunkowego zbiorowisk leśnych, ale mimo to zachowały się tu prawie wszystkie zbiorowiska leśne występujące na Niżu Środkowoeuropejskim. Ośrodki wczasowe, Kempingi, pola namiotowe, Ośrodki wypoczynkowe to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Grzybku.
Zdecydowanie przeważają, co prawda lasy sosnowe, niemniej jednak występują również lasy liściaste: grądy, buczyny, łęgi i alsy, niekiedy w czystej naturalnej postaci. Zharmonizowany zbiór ekosystemów – jest przyrodniczym krajobrazem Borów Tucholskich, którego piękno każdy odwiedzający może podziwiać, a ekologiczny sens i ochronę tego krajobrazu rozumieją ludzie gospodarujący. Województwo kujawsko-pomorskie posiada wiele obiektów nad jeziorem, nad rzeką, w lesie.
źródło: www.borytucholskie.pl
Województwo kujawsko-pomorskie - więcej informacji
Informacje o Województwie Kujawsko-Pomorskim.
Województwo Kujawsko-pomorskie położone jest w środkowo-północnej części Polski na obszarze Pojezierza Południowobałtyckiego, które Dolina Dolnej Wisły i Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka dzieli na: Pojezierze Poludniowopomorskie, Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie oraz Pojezierze Wielkopolskie. Do kategorii obiektów Ośrodek wczasowy, Kemping, pole namiotowe, Ośrodek wypoczynkowy zalicza się także Ośrodek Wczasowy w Grzybku.
Województwo to zamieszkuje 2067,8 tyś. osób w tym 998,6 tyś. mężczyzn i 1069,2 tyś. kobiet. Ośrodek Wczasowy to obiekt znajdujący się w Grzybku.
W miastach mieszka 1275,6 tyś. osób, a na wsi 792,2 tyś osób.
Wskaźnik bezrobocia kształtuje się na poziomie 21,8%.
Województwo leży w obszarze Wisły z dopływami Drwęcy, Brdy i Wdy oraz Noteci należącej do dorzecza Odry. Noteć z Brdą łączy kanał Bydgoski o długości 24,7 km. Ośrodek Wczasowy to dobre miejsce na spędzenie czasu nad jeziorem, nad rzeką, w lesie.
Należy ono do słabo zalesionych, gdyż lasy stanowią 22,3 % ogólnej powierzchni. Najbardziej jest zalesiona północna część województwa. Największe kompleksy to Bory Tucholskie i Puszcza Bydgoska. W kujawsko-pomorskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
Klimat województwa ma charakter przejściowy między chłodnym i wilgotnym Polski północnej, a suchym środkowej Polski. Opady wynoszą od 580 mm na północnym wschodzie do 450 mm na południowym zachodzie i należą do najniższych w kraju. Bory Tucholskie to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Ośrodek Wczasowy w Grzybku.
Województwo Kujawsko-pomorskie posiada wysoko rozwinięte rolnictwo. Obserwuje się wysoki poziom wielu gałęzi przemysłu w tym: chemiczny, spożywczy, papierniczy, drzewny, elektroniczny, maszynowy, materiałów budowlanych, wydobywanie soli. W Borach Tucholskich czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Ośrodki wczasowe, Kempingi, pola namiotowe, Ośrodki wypoczynkowe.
Głównym ośrodkiem przemysłowym są Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Włocławek, Świecie, Kruszwica. Ośrodki wczasowe, Kempingi, pola namiotowe, Ośrodki wypoczynkowe to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Grzybku.
Ważne znaczenie dla rozwoju województwa ma sieć komunikacyjna, która jest dobrze rozwinięta, przechodzą tu drogi łączące północ kraju z południem , międzynarodowa droga E 75 Gdańsk- Cieszyn, E10 Szczecin- Warszawa, E261 Świecie-Wrocław. Województwo kujawsko-pomorskie posiada wiele obiektów nad jeziorem, nad rzeką, w lesie.
Główne węzły kolejowe to Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław .
Drogi wodne stanowią: Wisła, Noteć, Kanał Bydgoski i Notecki. Siedziba Żeglugi Bydgoskiej – największy port rzeczny jest w Bydgoszczy. Ośrodek Wczasowy jest położony w Borach Tucholskich nad jeziorem, nad rzeką, w lesie.
W Bydgoszczy jest port lotniczy, który łączy najważniejsze ośrodki w kraju.
Województwo ma dobrze rozwinięte rolnictwo, sprzyjają temu występujące rodzaje gleb: brunatna i bieliczna wytworzone z piasków i gliny, czarne ziemie występują na Kujawach oraz mady w dolinie Wisły i gleby bagienne w dolinie Noteci.
Powierzchnia ogólna województwa 18 tyś km2, z czego 65 % stanowią użytki rolne w tym grunty orne 56 %, łąki i pastwiska 7,7% i 0,7 % sady.
Ogólna liczba gospodarstw rolnych kształtuje się na poziomie 93 tysięcy.
Uprawia się tu zboża, buraki cukrowe, ziemniaki, rzepak, rośliny pastewne, warzywa i owoce, hodowana jest trzoda chlewna i bydło.
Surowce mineralne to sól kamienna oraz wapienie, surowce budowlane jak gliny( piaski, żwiry) wody solankowe o właściwościach leczniczych.
Na podkreślenie zasługuje rozwój gospodarczy województwa w tym dominującą rola przypada małym i średnim przedsiębiorcom. Na ponad 169 tyś. podmiotów gospodarczych na sektor publiczny przypada 3% a 97% podmiotów to sektor prywatny.
Najwyższy odsetek zatrudnienia odnotowuje się w województwie w przemyśle (36%), handlu (12,5%) edukacji, ochronie zdrowia i opiece społecznej (10 %)
Przedsiębiorstwa mają swoją lokalizację głównie w miastach lub w bezpośredniej ich bliskości.
Województwo stanowi ważny ośrodek naukowy tworząc ośrodki akademickie w Bydgoszczy, w Toruniu i we Włocławku.
Znane uczelnie to: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna, Seminarium Duchowne we Włocławku.
Centralne położenie sprzyja nie tylko rozwojowi przemysłu ale ze względu na czystość wód, zasobów mineralnych, kompleksów leśnych i zabytków także turystyki, rekreacji i lecznictwa uzdrowiskowego.
Najbardziej atrakcyjnym obszarem wypoczynkowym jest północna część województwa a w niej Bory Tucholskie (Tucholski Park Narodowy, Rezerwaty Cisów w Wierzchlesiu), rejon Jeziora Koronowskiego, Tleń, są liczne szlaki kajakowe na rzekach przepływające przez teren województwa.
Dużą atrakcję stanowi także Pojezierze Brodnickie ze skupiskiem jezior jak Bachotek, Zbiczno, Sosno. Dobrze znanym w kraju jest także Zalew Włocławski ze stopniem wodnym na Wiśle, jezioro Gopło oraz kompleks leśny – Włocłwasko-Gostyniński Park Krajobrazowy z wieloma rezerwatami.
W Biskupinie na Pałukach turyści mogą zwiedzać osadę obronną kultury łużyckiej z przed 2700 lat.
W województwie są znane w kraju z właściwości leczniczych trzy uzdrowiska w: Ciechocinku, Inowrocławiu i Wieńcu Zdroju.
Miasto Toruń - gród Mikołaja Kopernika szczyci się wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego – UNESCO- zespołem staromiejskim z licznymi obiektami.
Zabytki w Województwie Kujawsko-pomorskim rozmieszczone są w różnych jego rejonach - budowle gotyckie, zamki, średniowieczne mury obronne i obiekty architektury romańskiej. Znane są kościoły w Toruniu, Chełmży, Chełmnie, Strzelnie, Kruszwicy, Inowrocławiu i Mogilnie, Zamki w Radzyniu Chełmińskim, Golubiu Dobrzyniu, Świeciu i Brodnicy. Słynne są także Katedra gotycka we Włocławku, Zespół Klasztorny w Koronowie, Kalwaria Pakoska oraz fragmenty późno gotyckiego zamku w Kruszwicy z Mysią Wieżą.
źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl