Liczba odwiedzin: 3157
Kategorie:
wigierska osada
Zobacz co ciekawego jest na Suwalszczyźnie
O pięknie Suwalszczyzny nie trzeba nikogo przekonywać. Ma ona ugruntowaną renomę krainy krajobrazowo malowniczej, przyrodniczo niezmiernie cennej, a historycznie bogatej. Do kategorii obiektów Agroturystyka zalicza się także Wigierska Osada w Danowskiem.
Jej dzieje tworzyli od paru wieków Polacy, Litwini oraz Żydzi, Rosjanie i niemieccy osiedleńcy. Suwalszczyzna należy do tych urodziwych regionów naszego kraju, gdzie natura nagromadziła wyjątkowo dużo różnorodnych form rzeˇby terenu i wykształciła bogatą szatę roślinną. Geologiczny obraz tej krainy ukształtowała działalność lądolodu skandynawskiego, który czterokrotnie nasuwał się na ziemie polskie. Wigierska Osada to obiekt znajdujący się w Danowskiem.
Największy wpływ na ukształtowanie Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego miało ostatnie zlodowacenie bałtyckie w swej fazie pomorskiej. Lądolód z tego obszaru ustąpił 10 - 12 tysięcy lat temu, pozostawiając po sobie młodą i stąd wyrazistą rzeˇbę, której konfiguracje tworzą wysoczyzny, morenowe wzgórza, krawędzie rozległych dolin, bogata sieć hydrologiczna z głębokimi rynnami rzek i misami różnorakich kształtów jezior. Wigierska Osada to dobre miejsce na spędzenie czasu nad jeziorem, w lesie.
Współczesny obraz Suwalszczyzny współtworzą obszary naturalne, zbliżone do pierwotnych (jak Puszcza Augustowska, czy otoczone lasami jeziora i doliny rzek), z terenami krajobrazu kulturowego, ukształtowanego przez człowieka, gdzie w przyrodniczy pejzaż wtopione są wioski, dawne miasteczka i trzy większe miasta: Suwałki, Augustów i Sejny. Wszystkie te miejscowości splata sieć żwirowych i asfaltowych dróg, które ułatwiają dotarcie pieszo, rowerem, samochodem do każdego miejsca tej godnej zwiedzenia krainy. W podlaskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
ATRAKCYJNE MIEJSCA WIDOKOWE SUWALSZCZYZNY
Ziemia augustowska: Góra Zamkowa w Rajgrodzie (widok na Jezioro Rajgrodzkie); nabrzeże jeziora Necko w Augustowie (widok na jeziora Necko i Rospuda); ujście Kanału Bystrego (widok na jezioro Sajno); most na wypływie Suchej Rzeczki (widok na jezioro Serwy); śluza na Kanale Augustowskim w Paniewie (widok na Jezioro Krzywe); półwysep Lisi Ogon za dzielnicą Lipowiec w Augustowie (widok na Jezioro Białe); biwakowisko (binduga) w Przewięzi (widok na Jezioro Białe). Suwalszczyzna to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Wigierska Osada w Danowskiem.
Ziemia sejneńska: Za wsią Remieńkiń (widokowa Góra Różańcowa); wsie Kukle i Posejnele (widoki na jezioro Pomorze); droga wzdłuż wsi Radziucie (pejzaż jeziora Gaładuś); wzgórze Piłokalnia koło Klejw (widok na jeziora Szejpiszki i Klejwy); koło wsi Jegliniec (widokowe wzgórze Stare Zamczysko). Na Suwalszczyźnie czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Gospodarstwa Agroturystyczne.
Ziemia suwalska: Droga przez wsie Matłak i Garbaś (widok na jezioro Garbaś); droga nadjeziorna z Supieni do Wólki (krajobraz jezior: Wysokie i Rospuda); Bachanowo, za byłą szkołą (widok na jezioro Hańcza); skarpa nad młyniskiem w Turtulu (widok na dolinę Czarnej Hańczy); Smolniki, wzgórze nad Wilczym Jarem (widok na jezioro Jaczno); Góra Zamkowa obok wsi Targowisko (widok na jeziora szurpilskie); Góra Cisowa koło Gulbieniszek (widok na znaczną część Suwalskiego Parku Krajobrazowego); Góra Jesionowa w Leszczewie (widok na Szelment Wielki i Mały); wzniesienie Zamczysko w Osinkach (krajobraz doliny rzeczki Kamionki); Góra Krzemieniucha (koło wsi Żywa Woda; widok sprzed kapliczki na pradolinę Czarnej Hańczy i jeziora Okmin), biwakowisko Jastrzęby (widok na środkową część jeziora Wigry); Łyse Górki nad zatoką Wygorzel (pejzaż Wigier); taras kościoła w Wigrach (widok na północną część jeziora Wigry i Stary Folwark); plaża PTTK w Starym Folwarku (widok na klasztor wigierski). Gospodarstwa Agroturystyczne to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Danowskiem.
źródło: www.suwalszczyzna.pl
Województwo podlaskie - więcej informacji
Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej części Polski. Sąsiaduje z trzema województwami: warmińsko-mazurskim, mazowieckim i na krótkim odcinku z lubelskim. Na północnym-wschodzie graniczy z Litwą, a na wschodzie z Białorusią. Podlaskie stanowi wewnętrzną (z Litwą) i zewnętrzną (z Białorusią) granicę Unii Europejskiej.
Obszar - 20 180 km².
Liczba mieszkańców - 1 224 tys. osób.
Liczba gmin - 118 - w tym 3 miasta na prawach powiatu - powiaty grodzkie miasto Białystok, miasto Łomża, miasto Suwałki)
Liczba powiatów - 17 - w tym 3 powiaty grodzkie (miasta na prawach powiatu - miasto Białystok, miasto Łomża, miasto Suwałki) i 14 powiatów ziemskich. Do kategorii obiektów Agroturystyka zalicza się także Wigierska Osada w Danowskiem.
W regionie jest 9 przejść granicznych: na granicy z Litwą - Budzisko (drogowe), Ogrodniki (drogowe), Trakiszki (kolejowe); na granicy z Białorusią - Bobrowniki (drogowe), Czeremcha (kolejowe), Kuźnica Białostocka (drogowe i kolejowe), Połowce (drogowe), Siemianówka (kolejowe – ruch towarowy). Wigierska Osada to obiekt znajdujący się w Danowskiem.
Stolica - Białystok. Rozwój miasta nastąpił w połowie XVIII wieku za czasów hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego. Największy ośrodek przemysłowy oraz centrum kulturalne i naukowe regionu. Działa tu większość instytucji kultury i uczelni wyższych, w tym: teatry, filharmonia, muzea, uniwersytet, akademia medyczna, politechnika, wyższe szkoły ekonomiczne. Miasto jest jednym z wyróżniających się ośrodków sztuki lalkarskiej w Polsce. Obok Białostockiego Teatru Lalek działa wyższa uczelnia kształcąca aktorów i reżyserów lalkarstwa. Wigierska Osada to dobre miejsce na spędzenie czasu nad jeziorem, w lesie.
Uwarunkowania geograficzne i historyczne sprawiły, że województwo podlaskie jest miejscem współistnienia różnych narodów i kultur. Powstał tu specyficzny pejzaż kulturowy, charakteryzujący się wielością wyznaniową i bogactwem obrzędów. Od wieków żyją tu obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy, Rosjanie, Żydzi. Wielonarodowość była, między innymi, powodem stworzenia uniwersalnego języka przez urodzonego w Białymstoku twórcę esperanta – Ludwika Zamenhofa (1859-1917). W podlaskim odnajdziesz to, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku.
Do dzisiaj zachowały się w województwie podlaskim naturalne krajobrazy, puszcze i lasy, jeziora oraz doliny rzek. O wyjątkowych walorach przyrodniczych regionu w skali Polski i Europy świadczą zespoły i elementy środowiska naturalnego objętego ochroną. Suwalszczyzna to świetne miejsce na wakacje. Zatrzymaj się w Wigierska Osada w Danowskiem.
W regionie są cztery parki narodowe:
Białowieski Park Narodowy – Puszcza Białowieska to najlepiej zachowany w Europie las naturalny o pierwotnym charakterze. W 1977 r. UNESCO uznało Białowieski Park Narodowy za Rezerwat Biosfery M&B, a w 1979 r. wpisało na listę Dziedzictwa Światowego, jako jedyny obiekt przyrodniczy z Polski.
Biebrzański Park Narodowy -
Narwiański Park Narodowy -
Wigierski Park Narodowy - Na Suwalszczyźnie czekają na Ciebie ciekawe i przytulne Gospodarstwa Agroturystyczne.
Podlaskie jest regionem o charakterze rolniczym. Uprawia się tu głównie zboża i ziemniaki. Rolnictwo prawie w całości związane jest z sektorem prywatnym. Znane i cenione w kraju oraz poza jego granicami są nasze produkty mleczarskie oraz wyroby drobiarskie i mięsne. Gospodarstwa Agroturystyczne to jedne z wielu miejsc do spania, które znajdziesz w Danowskiem.
Przemysł to przede wszystkim produkcja i przetwórstwo artykułów spożywczych. Ważne znaczenie ma również produkcja maszyn i urządzeń, produkcja tkanin oraz drewna i wyrobów z drewna. Potencjał przemysłowy skoncentrowany jest w największych miastach - Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Województwo podlaskie posiada wiele obiektów nad jeziorem, w lesie.
Województwo zacieśnia współpracę z krajami basenu Morza Bałtyckiego w ramach Związku Transgranicznego Euroregion „Niemen” (Polska, Litwa i Białoruś), a także z regionami zaprzyjaźnionymi: Trento, Lombardia, Bolzano – Górna Adyga (Włochy), Burgundia (Francja), Häme (Finlandia), Nadrenia Północna Westfalia (Niemcy) i Värmländ (Szwecja). Wigierska Osada jest położony na Suwalszczyźnie nad jeziorem, w lesie.
źródło: www.wrotapodlasia.pl